Informacje
 • Wstępna prognoza pogody na marzec

  21-02-2020 11:36 Tomasz Wasilewski tłumaczy
  "Anomalia temperatury w marcu będzie wynosić do 3 stopni" Foto: Mieczyslaw/tvnmeteo.pl/NOAA | Video: tvnmeteo.pl

  Luty przyzwyczaił nas do ciepła, a marzec - według prognozy przygotowanej przez NOAA - również utrzyma ten trend. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, odchylenie od średniej miesięcznej temperatury może być bardzo wysokie.

  Wyliczenia superkomputerów Amerykańskiej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) wskazują, że tegoroczny marzec w stanowczej większości Europy przyniesie wysokie wartości na termometrach.

  - Jeżeli prognoza się sprawdzi, to odchylenie temperatury w marcu będzie wynosić nawet do +3 stopni Celsjusza - tłumaczył prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Niebieskim kolorem oznaczone są odchylenia poniżej średniej, ale one pojawiają się jedynie na wschodzie, w Turcji. W całej Europie nie będzie odchylenia ujemnego.

  - W naszej części kontynentu będzie trzy stopnie więcej niż zwykle w marcu. To jest bardzo dużo - dodał Wasilewski.

  Jedynymi regionami zbliżonymi do normy będą Grecja, Bułgaria oraz część Włoch i Macedonii. Największe odchylenie widać natomiast w Szwecji i części Finlandii. Tam dojdzie nawet do +4, +5 stopni.

  Odchylenie od średniej temperatury jest liczone dla całego miesiąca i pokazuje ogólny trend. Synoptycy podkreślają, że nie oznacza ono, że nie mogą pojawić się momenty chłodniejsze lub jeszcze cieplejsze.

  Ale zanim marzec...

  Ciepłe powietrze wedrze się do Polski już w sobotę. Według prognozy pogody w południowo-wschodnich regionach termometry mogą pokazać około 11-12 stopni.

  - Czeka nas jutro bardzo ciepły dzień. Nawet na północy i na wschodzie temperatura będzie wysoka: 6-7 stopni powyżej zera - powiedział Wasilewski.

  Zmiany pogody, zmiany ciśnienia

  Prezenter zauważył, że w piątek rano wiele osób narzekało na złe samopoczucie. Może to być konsekwencja gwałtownych zmian ciśnienia.

  - Mamy właściwie z dnia na dzień i będziemy mieć w związku z tą zmienną atlantycką i ciepłą pogodą duże wahania ciśnienia. I to jest nieraz tak, że w ciągu jednej doby ciśnienie wykonuje dwie zmiany. Najpierw gwałtownie spada, a potem gwałtownie rośnie. Ta doba jest takim przykładem - powiedział.

  Wahania pojawiają się od 21 lutego. W nocy z czwartku na piątek ciśnienie gwałtownie spadło. Według prognoz niebawem znów zacznie rosnąć.

  - Te zmiany nie są wielkie, bo o około 10 hektopaskali, każdy ten dołek i górka, ale one są bardzo częste, zdarzają się dwie-trzy w ciągu doby. I one mogą wpływać na samopoczucie, dzisiaj wiele osób się skarży na ból głowy o poranku, więc taka może być przyczyna - podsumował Wasilewski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • 2-3 stopnie powyżej normy, styczeń i luty też wyjątkowo ciepłe
  Wszystko za sprawą ocieplenia klimatu, brak śniegu, brak mrozów - jedynie w nocy. Zim już nie mamy.
  ~Nick /2020-02-21 17:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...