Informacje
 • Zapowiada się walka wiosny z zimą.
  Amerykańskie prognozy na najbliższe miesiące

  24-02-2017 15:19 Sprawdź, jaka będzie pogoda w poszczególnych krajach

  Fot.: Jaka będzie wiosna w Europie?, film: Tomasz Wasilewski o prognozach na początek marca

  Fot.: TVN Meteo, Shutterstock, film: TVN24

  Według amerykańskich prognoz Polska w marcu znajdzie się w strefie zimna. To oznacza, że na nadejście wiosennego ciepła przyjdzie nam czekać dłużej, niż zazwyczaj.

  Prognoza stworzona przez AccuWeather, jeden z największych na świecie serwisów pogodowych, przewiduje ogólne tendencje dla naszego kontynentu.

  Na początku marca zimowe powietrze, najchłodniejsze na przestrzeni ostatnich lat, będzie się jeszcze utrzymywać na północy i wschodzie Europy. W tych regionach zima wygra walkę z wiosną, a cieplej zrobi się później niż zazwyczaj.

  Chłód na dłużej

  Typowo wiosenne temperatury przyjdą później m.in. do Wielkiej Brytanii i północnej części Europy (na mapie kolor jasnofioletowy). Napływ powietrza polarnego do tych regionów w marcu sprawi, że w rejonie od Wielkiej Brytanii przez Francję, Belgię, Holandię, Niemcy i Danię zima będzie panować dłużej niż zazwyczaj - przewiduje AccuWeather.

  W tych regionach przez cały marzec ma być dość chłodno. W niektórych obszarach Europy także kwiecień nie będzie należał do najcieplejszych. Na wiosnę w pełnym tego słowa znaczeniu długo poczekają mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec. Początek tej pory roku najzimniejszy ma być z kolei w krajach bałtyckich, Polsce, a także na Białorusi i Ukrainie (na mapie kolor niebieski).

  Polska w strefie zimna

  Według amerykańskich prognoz marzec w naszym kraju upłynie pod znakiem długotrwałego chłodu. Niewykluczone są również opady śniegu.

  Ciepło zacznie do nas napływać dopiero w kwietniu i to bardzo stopniowo. Prognozy nie dają też większej szansy na "uderzenia ciepła". czyli dłuższe okresy z wyższymi niż średnia temperaturami.

  AccuWeater przewiduje jednak, że kilka takich epizodów pojawi się późną wiosną, w maju.

  Gwałtowna pogoda na Wyspach

  Niemal zimowy chłód sprawi, że w marcu w niektórych regionach Szkocji, Anglii i Walii pojawi się śnieg.

  - Istnieje możliwość, że w Szkocji opady śniegu będą się akumulować, zwłaszcza na wyżej położonych terenach - mówi Alan Reppert, meteorolog serwisu AccuWeather.

  Późną wiosną temperatury będą jednak bardziej zbliżone do średniej. W kwietniu w Wielkiej Brytanii ciepło typowe dla wiosny będzie występować pod postacią częstszych opadów i burz, które dotrą tam znad Atlantyku. Dodatkowo może im towarzyszyć porywisty niszczycielski wiatr.

  Gdzie po słońce i ciepło?

  W Europie będą jednak także regiony, które od razu poczują nadejście wiosny. Ciepłem będą się mogli cieszyć między innymi mieszańcy rejonu Morza Śródziemnego (na mapie kolor pomarańczowy).

  Najwyższe temperatury wiosną wystąpią na Półwyspie Iberyjskim, na południu Francji i we Włoszech. Napływ ciepłych mas powietrza z Afryki sprawi, że przez większość sezonu wiosennego temperatura powietrza będzie powyżej średniej. Mogą też występować susze. Największe szanse na deszcz na Półwyspie Iberyjskim będą w pierwszej połowie wiosny.

  Po mroźnej zimie we Włoszech, mieszkańcy tego kraju zdecydowanie ucieszą się z szybkiego nadejścia wiosny. Niestety szybki wzrost temperatury może spowodować niebezpieczne powodzie. Opady w połączeniu z roztopami mogą przyczynić się do gwałtownego wzrostu poziomów rzek, zwłaszcza w środkowej części kraju.

  - Nagłe przypływy ciepła zwiększą także ryzyko lawin w Apeninach i Alpach - mówi Tyler Roys, meteorolog z seriwsu AccuWeather.

  Francja i Niemcy z burzami

  Mimo chłodnego początku wiosny, we Francji i w Niemczech kwiecień i maj będą ciepłe. Jednocześnie ciepłe masy powietrza sprowadzą w tej regiony ryzyko burz. Najbardziej zagrożone gwałtowną pogodą będą regiony we wschodnio-środkowej Francji i na południu Niemiec (na mapie kolor ciemnofioletowy), szczególnie okolice Lyonu we Francji oraz Frankfurtu i Stuttgarcie w Niemczech.

  - Te burze będą nieść ze sobą niszczycielski wiatr, grad i powodzie błyskawiczne - mówi Roys.

  Meteorolodzy nie wykluczają możliwości powstawania w tych rejonach trąb powietrznych.

  Wahania temperatury na Bałkanach

  Także na Bałkanach, po najsurowszej zimie od ponad dekady, temperatura w końcu wzrośnie. W regionie zimno będzie jedynie na początku wiosny, jednak później (od połowy marca do maja) temperatura będzie się znacznie wahać (na mapie kolor żółty). Cieplejsze dni Bałkany będą zawdzięczać ciepłemu powietrzu znad rejonu Morza Śródziemnego. Nie zabraknie jednak także chłodniejszych okresów.

  Tutaj nagłe ocieplenie także może prowadzić do powodzi i podtopień. - Zagrożenie będzie znacznie większe, jeśli wzmogą je umiarkowane lub intensywne opady - mówi Roys

  Choć wiosna będzie w niektórych regionach dość chłodna, nie zmienia to faktu, że Ziemia z roku na rok coraz bardziej się ociepla. Zobacz animację stworzoną przez NASA, która pokazuje globalne anomalie temperatury  od 1880 do 2016 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • df
  Ja dziękuję za mróz i śnieg w marcu. Chciałem w lutym to go nie ma. W marcu chcę słońce i 20st.
  ~sdefrty /2017-02-25 20:27
 • Amerykanskie prognozy
  Znowu ci Amerykanie.Oni nie wnosza nic nowego.Kazdy z nas wie,ze o tej porze przyjmujemy za normalne pogode dynamiczna, walke wiosny z zima,wahania cisnienia,zmiennosc temp,ze po slonce i cieplo wybierzemy sie do krajow M.Srodziemnego,a nie na polnoc do Skandynawii.Ich pesymistyczne prognozy dla Polski najlepiej odczytywac odwrotnie,W Polsce nic sie nie zmieni,nadal pogoda dynamiczna i cieplo.W pierwszych dniach marca nawet wiosennie,stabilizacja pogody, wiecej slonca i temperatury dwucyfrowe na plusie.
  ~Lech /2017-02-25 16:20
 • telewizor z prognozą pogody
  panowie z Ameryki już raz się pomylili co do lutego, tak więc prognoza chłodu nad Polską w marcu tez raczej się nie sprawdzi.
  ~ten years after /2017-02-25 08:35
 • Jak tu wierzyć amerykańskim prognozom?
  Jak tu wierzyć amerykańskim prognozom, skoro ich co roku na wschodnim wybrzeżu zaskakuje zima, i to tak, że paraliżowane są całe metropolie, kilkadziesiąt osób ginie, setki są ranne, komunikacja miejska staje, itp.???
  Nie dają sobie rady z prognozami u siebie, a mówią o pogodzie w Europie???
  SurvivorMan /2017-02-25 00:22
 • Nie wierzę
  Prognozy Accuweather są bardzo kiepskie, jedna z najsłabszych wśród dostępnych serwisów światowych.
  ~Marcin /2017-02-24 20:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...