Informacje
 • "Zimy praktycznie nie będzie, latem fale upałów z powyżej 40 stopniami w cieniu"

  25-04-2019 09:37 Konsekwencje zmiany klimatu
  Co nas czeka w związku z ocieplaniem się klimatu? Foto: Shutterstock | Video: Sebastian Wasilewski

  Jest ciepło i sucho, a w kolejnych latach może być jeszcze gorzej. Konsekwencje poniesiemy wszyscy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

  Tegoroczna wiosna jest bardzo ciepła i bardzo sucha. W konsekwencji płoną lasy. Tylko we wtorek paliły się 363. Swoim zasięgiem pożary obejmowały od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Liczbę tę rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak określił jako szokującą. Ponieważ nie pada, "ściółka jest sucha jak kartka papieru", jak opisywał w środę Robert Konował z podlaskiego Nadleśnictwa Krynki. Na brak opadów skarżą się też rolnicy, na których uprawy deszcz nie padał od wielu tygodni.

  Niepokojąca prognoza

  Wiele wskazuje na to, że do niebezpiecznie ciepłych i suchych okresów będziemy musieli przywyknąć. Trend jest jednoznaczny: 50 lat temu w Polsce statystycznie były cztery dni w roku z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza, w ostatnich latach było ich średnio 13.

  - Zimy praktycznie nie będzie, latem będą zdarzały się fale upałów z temperaturami przekraczającymi 40 stopni w cieniu. Będzie nam brakło wody, tak jak już teraz brakuje - mówił profesor Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

  To niepokojące, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to, że zasoby wodne w Polsce nie są duże. Jak podał Marek Ruman, hydrolog z Uniwersytetu Śląskiego, wynoszą 1500 metrów sześciennych na osobę na rok. W czasie suszy te zasoby wodne spadają do 1000.

  - Średnia w Europie to około 4500 tysiąca metrów sześciennych na osobę na rok, a na świecie - ponad 7000 - wyliczał Ruman.

  Poniesiemy konsekwencje

  Brak wody będzie miał swoje konsekwencje, na przykład wymuszając zmiany w polskiej gospodarce.

  - Polska energetyka jest oparta w 77-80 procentach na elektrowniach, które potrzebują ogromnej ilości wody do tego, żeby się chłodzić i produkować energię. W sytuacji, w której będziemy mieli do czynienia z pustynnieniem, z coraz suchszymi latami, z brakiem wody, ta produkcja energii będzie po prostu niemożliwa - mówi Robert Tomaszewski, analityk rynku energetycznego z serwisu Polityka Insight. W miesiącach wiosennych i letnich czekają nas przerwy w dostawach prądu.

  Na kwestię tego, jak zmiana klimatu na cieplejszy i suchszy wpłynie na nasze zdrowie, zwrócił uwagę Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki:

  - To będą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego, dla nadumieralności czy bardzo dużej umieralności, szczególnie wśród ludzi chorych i w starszym wieku - powiedział.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • What ?
  Większość ludzi mieszkających w miastach nie widzi nawet 1/4 zmian klimatu jakie zachodzą obecnie . Mieszkam wysoko w górach , 15 lat temu zimy trwały od pażdż do połowt kwietnia a śniegu było średnio 1,5 m . Dziś zima zaczyna się w styczniu a kończy po koniec lutego , z czego śniegu jest max 0,5m . Wody w rzece niedaleko mnie było 5x tyle co obecnie . Były pstrągi a nawet raki . Dziś połowa tej rzeczki wysycha już w maju ....W takim tempie jak ocieplenie przebiega dziś , za kolejne 15lat połowa 1/3 Polski nie będzie mieć wody . I nie są to wymysły a chłodna logiczna kalkulacja .
  ~johnnyB /2019-04-26 18:06
 • i po co
  Niepotrzebnie kupiłem jesienią nowe opony zimowe - i po co?
  ~bolo /2019-04-26 17:51
 • Nie dla mnie upały
  Słucham tego z niepokojem. Z powodu choroby upały nie dla mnie.
  Zresztą co za przyjemność siedzieć w mieście nagrzanym jak piec.
  Dalej wycinajcie drzewa a wszyscy odczujecie skutki.
  Prezydent miasta Sz. nic sobie z tego nie robi, przy ulicy prowadzącej do urzędu miasta wycięto wiele pięknych drzew. Latem można było w cieniu pospacerować lub się skryć/odpocząć trochę. Teraz zaserwował mieszkańcom letnią patelnię. A żeby było mało za zgodą włodarzy miasta Sz., każda wolna przestrzeń jest zabudowywana, pozbawiając mieszkańców cyrkulacji powietrza.
  ~Sara /2019-04-25 20:48
 • Globalne ocieplenie jest faktem
  I tyle... Taka smutna rzeczywistość
  ~Nick /2019-04-25 20:18
 • brb
  Ciągle tylko to straszenie globalnym ociepleniem a to tym a to tamtym
  A może by tak coś konstruktywnego? Co zwykły człowiek może zrobić, jak pomóc życiu na Ziemi, jak ograniczyć szkodzenie jej
  ~brb /2019-04-25 19:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami ciepły tydzień, a na przełomie maja i czerwca może być wręcz gorąco....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Axel znad Czech. ...