Informacje
 • Żółte i pomarańczowe alerty.
  Niebezpieczny wiatr w Polsce

  11-03-2019 08:10 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia IMGW
  Prognoza pogody na lany poniedziałek Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed silnym wiatrem. Obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia.

  Jak dotąd w poniedziałek najsilniejsze porywy wiatru odnotowano:

  - na Kasprowym Wierchu - 137 km/h;

  - w Nowym Sączu - 130 km/h;

  - w Krakowie - 112 km/h;

  - w Raciborzu - 108 km/h;

  - w Bielsku-Białej i Krośnie - 101 km/h.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O SKUTKACH NIEDZIELNYCH WICHUR

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  Alerty drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwie podkarpackim, we wszystkich powiatach poza: niżańskim, stalowowolskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, kolbuszowskim, mieleckim, dębickim, ropczycko-sędziszowskim. Synoptycy IMGW prognozują silny wiatr wiejący ze średnią prędkością od 40 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach miejscami od 90 do 115 km/h z zachodu. Alert ważny będzie do godziny 10 w poniedziałek.

  Alerty pierwszego stopnia

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnymi porywami wiatru wydano w województwie lubelskim, w powiatach: biłgorajskim, zamojskim, tomaszowskim, Zamość, hrubieszowskim, chełmskim, krasnostawskim, Chełm, włodawskim. Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, w porywach do 85 km/h z zachodu i północnego zachodu. Ostrzeżenia będą ważne do godz. 10 w poniedziałek.

   

  Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

  Definicja IMGW mówi, że ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...