Informacje

 • Nigdzie w Europie nie było tak źle jak w Polsce

  18-12-2017 14:33

  Mamy najgorsze powietrze

  Gorzej jest tylko w Bułgarii. Polska liderem niechlubnego rankingu Foto: visualhunt.com/Radek Kołakowski (CC BY 2.0)​ | Video:  

  Polska dusi się w smogu. Doskonale widać to było na porannej mapie jakości powietrza w Europie. Stanowiliśmy na niej czerwoną plamę. W innych regionach Starego Kontynentu w tym samym czasie dominowało powietrze dobrej jakości.

  SPRAWDŹ, JAKIM POWIETRZEM ODDYCHASZ

  Jakość powietrza w Polsce w poniedziałkowy poranek była najgorsza w Europie - wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej Europejskiej Agencji Środowiska. Największy smog był w centralnej i południowo-wschodniej Polsce.

  Jakość powietrza w miastach centralnej i południowo-wschodniej Polski była rano "zła" lub "bardzo zła". Niska jakość powietrza utrzymywała się również na Słowacji i we wschodniej części Czech. W większości regionów europejskich jakość powietrza w poniedziałek w pierwszej części dnia była dobra.

  Według danych z godziny 11 w poniedziałek stężenie pyłu PM10 w okolicach Warszawy (stacja w Otwocku) wynosiło 146, µg/m3, zaś pyłu PM 2,5 - 126 µg/m3. Z kolei w Krakowie o godz. 11 stężenie pyłu PM10 wynosiło 108,4 µg/m3, zaś pyłu PM 2,5 - 97 µg/m3.

  Przekroczenie średnio-dobowego stężenia pyłu PM10 na poziomie 300 µg/m3 oznacza alarm smogowy. Z kolei przy przekroczeniu poziomu 200 µg/m3 samorządy powinny informować swoich mieszkańców o wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu.

  Wskaźnik jakości powietrza AQI

  W Europie w wielu regionach powietrze było dobrej jakości (zielone znaczki na mapie poniżej). Polska w dużej części oznaczona była na żółto i czerwono.

  Czerwono było szczególnie w okolicy Warszawy. Wartość wskaźnika jakości powietrza (AQI) wahała się tutaj od 156 w Legionowie, przez 182 w centrum Warszawy, do 196 w Otwocku.

  Niezdrowe powietrze było też w okolicy Krakowa (około 160-181).

  Wartość wskaźnika powyżej 151 jest szkodliwa dla zdrowia. Dobra jakość powietrza panuje do wartości równej 50.

  Niezdrowe powietrze w innych krajach

  Na Węgrzech powietrze w poniedziałek rano było niezdrowe w mieście Kazincbarcika w komitacie Borsod-Abaúj-Zemplén, gdzie wskaźnik to 158 oraz we Włoszech w Rebaudengo w prowincji Turyn. Tam parametr wynosi ł151.

  W północnej Turcji w Ordu Unye jakość powietrza była bardzo niezdrowa. Indeks jakości powietrza pokazywał tam 204.

  Tu sprawdzisz dane.

  Co potrafi zrobić nam smog?

  Powietrze jest zanieczyszczone, kiedy występuje w nim określona ilość pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5.

  Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne.

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa pył PM2,5 za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń powietrza. W jego skład wchodzą rakotwórcze substancje, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - np. benzo(a)piren. Zgodnie z rekomendacjami WHO dobowa norma dla pyłu PM2,5 powinna wynosić 25 µg/m3.

  PM 2,5, czyli drobne frakcje pyłów, mogą przenikać do krwiobiegu, a dłuższe narażenie na ich wysokie stężenia może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Pyły o średnicy poniżej 2,5 mikrometra wchłaniane są w górnych i dolnych drogach oddechowych i mogą również przenikać do krwi. Są w stanie także powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.

  Jak podaje Polski Alarm Smogowy, PM 10, czyli pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów, są absorbowane w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Wdychane do płuc mogą powodować różne reakcje, na przykład kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek.

  Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).

  Lepiej zostać w domach

  Przebywanie na zewnątrz podczas dni ze złą jakością powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • za drogo
  A myślicie, że wszyscy nie chcieliby palić ekogroszkiem czy pelletem, w piecach z podajnikami, albo gazem. Pewnie żeby chcieli, bo to wygodniejsze jest, ale strasznie drogie. A nas na to nie stać. Nie stać Polaków na ekologię. Więc niech ceny węgla idą w górę, to na pewno będzie lepiej.
  ~art /2017-12-20 07:58
 • smog
  palmy polskim węglem a nie tanim chińskim
  ~smog /2017-12-19 15:58
 • smog
  zróbmy tak jak inni wyłączmy te czujniki ktore swieca na czerwono i bedzie git jak na zachodzie
  ~kulawy /2017-12-18 15:43
 • a władze wycinają drzewa w parkach ....
  W Warszawie zamiast chronić zielone płuca chcą wycinać drzewa w Parku i wybudować w nim Wolskie Centrum Kultury jak ma to miejsce w Parku Szymańskiego. Pozwolenie na budowę wydane we wrześniu i będzie budynek w parku zamiast drzew.
  ~szanujmy drzewa /2017-12-18 12:53
 • skandalem
  jest To aby dzieci ze Śląska/Rybnik/ wyjeżdzając na tzw."zieloną szkołę" nad morzem płaciły za NIBY oddychanie świeżym powietrzem przeciętnie po 1000 zł------co na to ekologia ???? -przecież to jak za dobre wczasy dla dziecka ---czy to przypadkiem nie 'zapełnianie wolnych miejsc w ośrodkach gdy nie ma "sezonu" proszę się tym poważnie zająć
  ~zbulwersowana /2017-12-18 11:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Jeszcze w maju możliwe jest wyraźne ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu Tews znad Skandynawii....