Informacje
 • 118 godzin nad Pacyfikiem. Samolot solarny Solar Impulse 2 w rekordowym locie

  04-07-2015 13:48 Leciał 118 godzin bez przerwy

  Solar Impulse 2 pobił rekord

  PAP / EPA

  Najdłuższy rekordowy przelot zasilanego energią słoneczną samolotu załogowego został odbyty w piątek przez samolot Solar Impulse 2. Pilot spędził w powietrzu prawie pięć dni podczas przelotu nad Pacyfikiem.

  Samolot pilotowany przez szwajcarskiego pilota Andre Borschberga wystartował z Japonii, a następnie odbył 118-godzinny lot nad Pacyfikiem, żeby wylądować na lotnisku Kalaeloa w Honolulu na Hawajach w piątek o godz. 5.51 lokalnego czasu.

  Podczas lotu Borschberg spędził w samotności 4 dni i 22 godziny w nieogrzewanym, bezciśnieniowym kokpicie. W tym czasie wolno mu było zapadać jedynie w częste 20-minutowe drzemki przy włączonym trybie autopilota.

  Poprzedni rekord

  W ten sposób został pobity poprzedni rekord solowego przelotu ustanowiony w 2006 roku przez Steve'a Fosseta, który podróżował przez 76 godzin i 45 minut.

  - Zdarzały się wyjątkowe momenty, takie jak dziś rano, kiedy nagle pojawiły się chmury, których się nie spodziewaliśmy. To jest coś trudnego do pokonania, kiedy jesteś zmęczony i jest noc. Nie było niebezpiecznie, ale było to prawdziwe wyzwanie. Czasem trzeba było zebrać wszystkie siły - powiedział Borschberg.

  Przeciwności

  Nie obyło się bez pewnych trudności. W swoim pierwszym podejściu do przelotu nad Pacyfikiem Solar Impulse 2 wystartował 31 maja z Nanjing w Chinach. Niestety z powodu warunków pogodowych zmuszony był do lądowania w japońskim mieście Nagoya.

  Mimo, że Borschberg wraz z drugim pilotem Bertrandem Piccardem stają w obliczu wielu niebezpieczeństw w trakcie swojej podróży samolotem solarnym dokoła świata, pragnienie sukcesu napędza ich do działania.

  - Jeśli się poddasz, przegrasz. Pojawiały się trudne momenty właśnie wtedy, gdy myśleliśmy, że nie damy rady ich pokonać - powiedział Borschberg. - Ale teraz jest już po wszystkim. Jesteśmy bardzo wdzięczni.

  Dokoła świata

  Podróż z Nagoi na Hawaje to już ósmy odcinek 35000 - kilometrowej trasy samolotu Solar Impulse 2 wokół globu, która rozpoczęła się w Abu Dhabi 9 marca.

  Kolejnym odcinkiem będzie dystans z Honolulu do Phoenix w Arizonie, a stamtąd Borschberg i Piccard wyruszą przez Atlantyk w drogę powrotną do Abu Dhabi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Sarena przemieści się nad Rumunię. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...