Informacje
 • 121 l/mkw. deszczu i 55 ofiar śmiertelnych.
  To zapowiedź nadchodzącego monsunu

  05-04-2016 10:37 Tragiczna powódź w Pakistanie

  Ulewne deszcze w Pakistanie wyrządziły ogromne straty. W skutek żywiołu zginęło co najmniej 55 osób. Lokalnie w jeden dzień spadło 121 l/mkw. deszczu. - Jesteśmy zdani wyłącznie na siebie - skarżą się pokrzywdzeni.

  W niedzielę w Pakistanie po obfitych opadach deszczu powstały olbrzymie powodzie błyskawiczne. Żywioł pozbawił życia co najmniej 55 osób. Ponadto około 34 osób zostało rannych i zabranych do szpitala.

  Ratownicy pomagają tysiącom potrzebującym, którzy ucierpieli w związku z powodziami oraz lawinami błotnymi. Osuwiska lokalnie uszkodziły drogi i trakcje kolejowe.

  Zniszczone domy

  Yousuf Zia, urzędnik departamentu zarządzania kryzysowego w prowincji Chajber Pasztunchwa w północno zachodniej części kraju, powiedział, że zniszczonych zostało blisko 150 domów. Do bezdomnych sprowadzano koce i namioty. W prowincji tej skutki powodzi są największe, ponieważ zginęło tam 47 osób.

  121 l/mkw. deszczu

  Najwięcej deszczu spadło w dolinie Swat, która leży na północy zachód od stolicy Pakistanu - Islamabad. W niedzielę zanotowano tam 121 l /mkw. wody. Mieszkańcy wiosek, leżących w pobliżu rzek w ramach bezpieczeństwa są zachęcani do opuszczania swoich domów.

  - Jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Nikt z rządu nie chce nam pomóc - stwierdził Habib Khan, mieszkaniec doliny Swat.

  Opady przed-monsunowe

  Powodzie o tej porze roku są zapowiedzią nadchodzącego letniego monsunu w południowej Azji, który charakteryzuje się obfitymi opadami m.in. w Indiach. Przed-monsunowe opady często nękają Pakistan. Największe szkody powoduje w najmniej rozwiniętych obszarach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...