Informacje
 • 13-metrowa jaszczurka wykopana w Holandii

  22-09-2012 08:00 Niezwykłe znalezisko w kopalni w Maastricht
  13-metrowa jaszczurka wykopana w Holandii

  Mozazaur wykopany w Maastricht

  Shutterstock

  Górnicze prace w kopalni wapienia w Maastricht przerwało niezwykłe znalezisko. Koparka natrafiła najpierw na wielki ząb, a potem kolejne skamieniałe części 13-metrowego szkieletu prehistorycznego gada. Pozostałości mozozaura - jednej z największych ziemskich jaszczurek - trafią do miejskiego muzeum.

  Mozazaury to wymarłe morskie gady, jedne z największych jaszczurek w dziejach. Żyły w czasach dinozaurów, nieco ponad 65 mln lat temu, na terenach obecnych Belgii, Holandii, Szwecji, a także częściowo USA (Dakota Południowa i New Jersey), Afryki, Nowej Zelandii i być może Japonii. W tym okresie rejon dzisiejszego Maastricht zalewało płytkie morze tropikalne.

  Rekiny rozszarpały jaszczura

  Skamielinę pierwszy dostrzegł operator koparki pracującej w kopalni. W pewnym momencie zobaczył ogromny ząb. Po tym odkryciu właściciel kopalni - poducent cementu ENCI - zarządził wstrzymanie prac i powiadomił Muzeum Historii Naturalnej w Maastricht.

  Fragmenty około 13-metrowego szkieletu są rozrzucone po dość sporym obszarze kopalni. - Widzimy tu rozrzucone kości, to nie jest kompletny szkielet. To dlatego, że martwe zwierzę skończyło na dnie morza. Dotarły do niego rekiny, które zaczęły rozrywać truchło - wyjaśniła paleontolog Anne Schülp, która pracuje na miejscu nad odnalezieniem poszczególnych części i odtworzeniem szkieletu. Według dotychczasowych ustaleń należał do najstarszego znanego przedstawiciela grupy Mosasaurus hoffmanni albo pokrewnej.

  W święta trafi na wystawę?

  Odnalezione fragmenty - w tym ogromna szczęka z zębami - przeniesiono do muzeum, gdzie owinięte w wełniane koce zostały złożone w podziemiach. Wymagają ostrożnego traktowania, bo kości są bardzo wrażliwe, a glina, która je oblepia - krucha.

  Przedstawiciele muzeum mają nadzieję, że cały szkielet uda się wydobyć i oczyścić do Bożego Narodzenia, więc być może w święta uda się go zaprezentować na wystawie obok innego mozazaura znalezionego w Maastricht w 1998 r.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ofiara potopu
  Odkryty szkielet to zapewne jeszcze jedna ofiara globalnego potopu sprzed kilku tysięcy lat.
  ~JJbas /2012-09-23 14:40
 • u nas
  operator dostalby nagane za opoznienia w robotach... vide budowa autostrad i drog ekspresowych
  ~ordynus /2012-09-22 11:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...