Informacje

 • 14 robaków wyjętych z oka Amerykanki.
  Ten gatunek zauważono u człowieka po raz pierwszy

  13-02-2018 19:26

  Pasożyt dotychczas był odnotowywany głównie u bydła

  Nicienie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Foto: CDC (Centers for Disease Control and prevention) | Video: NASA

  W amerykańskim stanie Oregon odnotowano pierwszy przypadek, kiedy to nicień z gatunku Thelazia gulosa pojawił się w gałce ocznej człowieka. Dotychczas pasożyt ten występował głównie u bydła. To odkrycie było zaskoczeniem dla naukowców.

  Jak podali rządowi badacze, mieszkanka amerykańskiego stanu Oregon stała się pierwszą osobą, w której oku zauważono nicienia z gatunku Thelazia gulosa. Naukowcy z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (U.S. Centers for Disease Control and Prevention) podali, że 14 półprzezroczystych, mających około 1,3 cm długości nicieni zostało usuniętych z oka 26-latki. Gdyby ich nie wyjęto, mogłyby spowodować bliznowacenie rogówki, a nawet ślepotę.

  Pierwszy taki przypadek

  Ten gatunek nicienia był wcześniej spotykany u bydła na północy Stanów Zjednoczonych i południowej Kanady. Pasożyta przenoszą muchy.

  - Przypadki infekcji pasożytniczych robaków oka są rzadkie w Stanach Zjednoczonych, a ten gatunek odnotowano pierwszy raz u człowieka - powiedział główny autor badań Richard Bradbury. 

  Jak zaznaczył Bradbury, wcześniej uważano, że na całym świecie tylko dwa różne gatunki nicieni mogą pojawić się u człowieka. Teraz Thelazia gulosa trafia jako trzeci na listę sprawców chorób pasożytniczych, które pojawiają się u człowieka.

  Jak do tego doszło?

  Naukowcy podali, że kobieta zauważyła małego, przezroczystego robaka, który poruszał się w jej lewym oku. Prawdopodobnie zaraziła się nim w okresie letnim, podczas częstych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Pacjentka pochodzi z miasta Gold Beach, położonego na wybrzeżu Oregonu na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, około 65 km na północ od granicy z Kalifornią.

  Jak stwierdzili naukowcy, poprzednie przypadki podobnych infekcji były zgłaszane na całym świecie, głównie w Europie i Azji. Najwięcej pojawiało się ich na wsiach, gdzie człowiek ma częsty kontakt z bydłem, a standard życia jest obniżony. Tego typu pasożyty pojawiają się w oczach u różnych zwierząt, w tym psów, kotów i niektórych dzikich drapieżników.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Straszne....
  Ale dalej nie wiemy jak do tego doszło. Przecież skoro żyją w oku to co, przeskoczyły do jej oka?
  garou /2018-02-14 06:05
 • "Jak do tego doszło?"
  Po prostu następuje silne zbydlęcenie gatunku ludzkiego! Nie obrażając bydła oczywiście!
  ~Jan /2018-02-13 22:12
 • oregon
  Mieć coś na oku nabywa nowego znaczenia.
  ~cheniek /2018-02-13 21:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....