Informacje
 • 18-metrowy martwy wieloryb znaleziony u wybrzeży Belgii

  25-10-2018 16:16 Przeprowadzona zostanie sekcja zwłok
  Bliskie spotkanie z wielorybem w Kalifornii Foto: ENEX | Video: Reuters

  U wybrzeży Belgii, w pobliżu Ostendy, znaleziono martwego wieloryba. Na miejscu pojawiło się wielu gapiów i turystów. Naukowcy zbadają ssaka i sprawdzą, co było przyczyną jego śmierci.

  Dostrzeżony na belgijskich wodach Morza Północnego martwy wieloryb został w czwartek odholowany na plażę niedaleko kurortu De Haan. Naukowcy badają zwierzę, aby ustalić przyczynę jego śmierci.

  Niecodzienne znalezisko w miejscu oddalonym od Brukseli o około godzinę jazdy wywołuje spore zainteresowanie. Jak podała telewizja VRT, policja odgrodziła miejsce, w którym leży 18-metrowy morski ssak, by trzymać na dystans gapiów i turystów.

  Teraz zbadają go naukowcy

  - Zwierzę mogło być chore. Ludzie nie powinni mieć do niego dostępu - podkreślił biolog z Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych Jan Haelters. Okaz będzie badany przez uczonych trzech ośrodków - z instytutu królewskiego oraz z uniwersytetów w Gandawie i Liege. - Przeprowadzimy sekcję zwłok, pobierzemy próbki, na przykład żołądka, aby ustalić przyczynę śmierci - tłumaczył Haelters.

  Naukowcy postarają się też dowiedzieć, skąd pochodził płetwal, jak znalazł się na belgijskich wodach i co go zabiło. Wieloryb został dostrzeżony, gdy osiadł na mieliźnie między belgijskimi nadmorskimi miejscowościami Middelkerke i Zeebrugge.

  Morze Północne w tym regionie charakteryzuje się bardzo dużymi pływami, w ciągu kilku godzin poziom wody potrafi się tam zmienić o kilka metrów.

  Ogromny ssak

  Ze względu na specyfikę tego gatunku konieczne było podjęcie specjalnych środków ostrożności. Płetwal to ssak posiadający grubą warstwę tłuszczu, która po śmierci zwierzęcia zaczynają się rozkładać, powodując gromadzenie się gazów w ciele i jego puchnięcie. Z tego powodu jeszcze na plaży rozcięto grzbiet zwierzęcia, by zapobiec rozerwaniu ciała.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • No zajebiste
  Brzydal
  Nie jest dobrze /2018-10-25 16:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Słowacją i Rosj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...