Informacje
 • 19 ofiar powodzi we Francji. Wysokie ryzyko powodziowe

  05-10-2015 16:06 Bilans ofiar wzrósł

  Liczba ofiar gwałtownej ulewy, która przeszła przez południowo-wschodnią Francję, wzrosła. Dziewiętnaste ciało zostało znalezione w poniedziałek w podziemnym parkingu w Cannes.

  Jeszcze w niedzielę 4 października informowaliśmy, że w wyniku ulewnych deszczy, które przeszły przez południowo-wschodnią Francję w nocy z soboty na niedzielę, życie straciło 16 osób.

  - Co najmniej 16 osób zginęło w powodzi, do jakiej doszło na południowym wschodzie Francji - mówił w niedzielę prezydent Francois Hollande.

  Liczba ofiar rośnie

  W poniedziałek 5 października lokalne media poinformowały o kolejnych ofiarach ulewnych deszczy. Na jedną z nich straż natrafiła w parkingu podziemnym w Cannes. Natomiast w Mandelieu-La Napoule odnaleziono zwłoki 69-letniego mężczyzny, który próbował odzyskać swój samochód z garażu.

  Łącznie potwierdzono śmierć 19 osób. Dwie uznano za zaginione. Są poszukiwane przez straż w Cannes i Antibes.

  Francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve powiedział w poniedziałek na antenie radia Europe 1, że ok. 300 policjantów i 543 strażaków wciąż kontynuuje poszukiwania i operacje ratunkowe na terenach dotkniętych katastrofą. Po powodzi w regionie występowały także kradzieże, w wyniku których aresztowano dziewięć osób - dodał Cazeneuve.

  Ryzyko powodziowe

  Jak informują lokalne media, w wielu miejscach na południowym wschodzie Francji poziom rzek drastycznie wzrósł. Zasiliły je potężne opady. W związku z tym w wielu miejscach istnieje ryzyko powodziowe. 11 proc. gospodarstw jest zagrożonych zalaniem.

  150 l/mkw. w dwie godziny

  Powódź miała miejsce w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, który sąsiaduje z Włochami i znajduje się nad Morzem Śródziemnym. Do największych opadów doszło w sobotę wieczorem, kiedy w okolicach Cannes spadło tyle deszczu, co średnio w ciągu dwóch miesięcy - podały lokalne media. Miejscami w ciągu zaledwie dwóch godzin spadło 150 l/mkw. deszczu.

  "Solidarność narodu"

  W wydanym w niedzielę oświadczeniu prezydent Hollande złożył rodzinom ofiar kondolencje i podkreślił "solidarność narodu" w obliczu tragedii. Zapewnił jednocześnie, że Paryż podejmie odpowiednie kroki, aby udzielić jak najszybciej pomocy potrzebującym. Dodał, że nadal trwają poszukiwania trzech osób..

  Lokalne utrudnienia

  Władze lokalne poinformowały, że wysoka woda doprowadziła do zamknięcia fragmentu autostrady A8, a także stacji kolejowej w Cannes. W Nicei przerwano natomiast sobotni mecz w ramach rozgrywek pierwszej ligi piłkarskiej. Na tamtejszym lotnisku koczuje ok. 500 turystów. Ulice obu miast zostały zalane.

  Kilka pociągów zostało zatrzymanych ze względu na zalane tory i w niedziele rano stały na trasie między Niceą a Tulonem. Zamknięto też kilka dróg lokalnych w tym trasy dojazdowe do Cannes.

  Brak prądu

  W niedzielę bez prądu pozostawało ok. 27 tys. gospodarstw domowych. Dostawcy energii większość usterek naprawili. W poniedziałek wciąż bez prądu było 9 tys. domów, najwięcej w Cannes i Mandelieu-La Napoule.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do auta
  Na litwie auta do rozbiorki predzej i dalej na rosje w czesciach,Do Polski nikt juz aut nie sprowadza,nie oplaca sie,w sieci dealerskiej sie kupuje,2 przycierki i zwrot wartosci auta,bez sensu sprowadzac stare uszkodzone.Teraz tak w Polsce proceder kwitnie,nikt nie bawi sie w transport zlomu do Polski
  ~asWielki /2015-10-05 20:17
 • To jest kara za policyjny terroryzm przygraniczny na przejezdych,
  To jest kara za policyjny terroryzm przygraniczny na przejezdych,
  ~tos /2015-10-05 20:08
 • lol
  grzyby będą mieli duże
  ale w piwnicach :D
  ~lol /2015-10-05 12:15
 • auta
  za dwa tygodnie w polsce będa auta po powodziowe
  zdzichkom1 /2015-10-04 16:57
 • więcej informacji
  media powinny szkolić ludzi jak zachowywać się podczas przeróżnych katastrof, wielu ludzi giinie z głupoty i niewiedzy.
  ~Zosia /2015-10-04 14:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...