Informacje
 • 19 tornad w jeden dzień. Takie rzeczy tylko w USA

  17-05-2015 11:27 Sześć z nich zrodziło się w Oklahomie

  Amerykanie mieli trudny dzień. W sześciu stanach wystąpiło blisko 20 tornad. Systemom burzowym, które przeszły przez centralną część Ameryki Północnej, oprócz groźnych trąb powietrznych towarzyszyły opady gradu oraz wiatr z prędkością dochodzącą do 130 km/h.

  Amerykańscy meteorolodzy z Accuweather w sobotę 16 maja wydali ostrzeżenia przed trąbami powietrznymi. Specjaliści prognozowali, że groźne zjawiska pogodowe mogą wystąpić na obszarze Wielkich Równin od samej Kanady aż po Meksyk.

  Synoptycy z weather.com informują, że w sobotę odnotowano przynajmniej 19 tornad: po sześć w stanie Oklahoma i Minnesota, pięć w Teksasie oraz po jednym w Kansas, Nebraska i Wyoming (jedno tornado wystąpiło na obszarze dwóch stanów).

  Groźnie w Oklahomie

  Pogoda pokazała co potrafi szczególnie w stanie Oklahoma. W południowo-zachodniej części stanu, w okolicy miejscowości Tipton, pojawiło się gigantyczne tornado. Mieszkańcy uwiecznili zjawisko na filmie.

  Trąba powietrza pojawiła się także w okolicy miasta Norman na południu stanu Oklahoma. Z nieba oprócz deszczu spadł sporej wielkości grad, a także wiało z prędkością 130 km/h.

  Brak ofiar, szkody materialne

  - Dostajemy zgłoszenia o zerwanych liniach energetycznych, oraz uszkodzeniach budynków gospodarczych – powiedziała Keli Cain , rzeczniczka Departamentu Zarządzania Kryzysowego w stanie Oklahoma. - Nie dostaliśmy żadnych zawiadomień o urazach i ofiarach śmiertelnych - dodała.

  Cain poinformowała, że po przejściu nawałnicy bez prądu w stanie Oklahoma pozostało ponad 3 tysięcy ludzi.

  W porę ostrzeżeni

  Meteorolog z Narodowych Służb Meteorologicznych Deryl Williams brak ofiar i rannych tłumaczy faktem, że tornada w głównej mierze zeszły na obszarach słabo zaludnionych oraz polach uprawnych. Dodaje, że ludzie w porę zostali ostrzeżeni przed zbliżającym się zagrożeniem.

  Katastrofa kolejowa

  Policja w hrabstwie Lyon w stanie Kansas poinformowała, że dostali wiele wezwań w związku ze szkodami, jakie wyrządziła burza. Wichura zniszczyła domy i lokale użytkowe. Ponadto pod naporem wiatru przewrócił się pociąg.

  Nadal groźnie

  Synoptycy znieśli już alarm przed tornadami, ale ulewny deszcz, silny wiatr a także grad mogą się pojawić w USA także w niedzielę 17 maja.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • more
  Panie! Nie 19, ale 1019 w ciągu dnia o maxymalnej sile! Niech zniszczą ten matecznik zła
  banderland /2015-05-17 12:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...