Informacje
 • 38,7 stopnia. W Wielkiej Brytanii padł rekord gorąca

  29-07-2019 20:57 To już oficjalne
  Ekstremalne zjawiska na świecie Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Brytyjskie służby meteorologiczne Met Office potwierdziły w poniedziałek, że w Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu zarejestrowano najwyższą temperaturę w historii. W ogrodzie botanicznym w Cambridge w czwartek termometr pokazał 38,7 stopni Celsjusza.

  Pierwsze doniesienia o możliwym rekordzie pojawiły się w piątek, a przez weekend eksperci sprawdzali zgodność pomiaru z przyjętymi standardami.

  Do tej pory najwyższą temperaturę odnotowano w sierpniu 2003 roku, kiedy w Faversham w hrabstwie Kent było 38,5 stopnia Celsjusza.

  Met Office napisał w oświadczeniu, że tym samym Wielka Brytania dołączyła do Belgii, Francji i Holandii, które również pobiły w ubiegłym tygodniu dotychczasowe rekordy upałów.

  Met Office wini zmianę klimatu

  W swoim komunikacie Met Office podkreśliło, że zmiany klimatu są główną przyczyną tego zjawiska.

  Ekspert Met Office, dr Mark McCarthy, zaznaczył, że "historyczne letnie fale upałów sięgały trzydziestu kilku stopni, a w ekstremalnych przypadkach około 35 stopni". Dodał, że "od połowy XX wieku obserwujemy ocieplenie klimatu w Wielkiej Brytanii", w tym wzrost temperatur w najcieplejsze dni w roku.

  - Zmiana klimatu zwiększyła prawdopodobieństwo i dotkliwość fal upałów, a także ryzyka przekroczenia 40 stopni Celsjusza - podkreślił.

  Wysokie temperatury wywołały poważne zakłócenia w ruchu kolejowym i lotniczym. Część linii kolejowych apelowała do pasażerów o odłożenie podróży.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...