Informacje
 • 40 kilogramów plastiku w żołądku wieloryba. Przed śmiercią wymiotował krwią

  18-03-2019 18:29 Plastikowe odpady w oceanie zabiły wala
  Jeleń z tajlandzkiego parku narodowego miał siedem kilogramów plastiku w żołądku Foto: D'Bone Collector Museum | Video: Wildlife Conservation Section Office of Conservation Area 13

  W żołądku młodego wieloryba znaleziono 40 kilogramów plastikowych odpadów. To "tragiczne przypomnienie" o skali zanieczyszczeń mórz i oceanów - podkreślają naukowcy.

  W filipińskiej prowincji Compostela Valley ocean wyrzucił na brzeg ciało młodego wieloryba z gatunku zyfia gęsiogłowa, inaczej wal Cuviera (Ziphius cavirostris).

  Jak poinformował w rozmowie z CNN biolog morski i działacz na rzecz ochrony środowiska Darrell Blatchley, w wyniku sekcji ustalono, że zwierzę było w stanie "wskazującym na oznaki wygłodzenia i odwodnienia", a "przed śmiercią wymiotowało krwią".

  Odwodniony i głodny

  Darrell Blatchley jest prezesem i założycielem muzeum historii naturalnej D'Bone Collector Museum Inc. w filipińskim mieście Davao. To jego zespół przeprowadził sekcję zwłok zwierzęcia.

  - Nie byłem przygotowany na taką ilość plastiku - przyznał Blatchley. - Około 40 kilogramów worków na ryż, toreb na zakupy, toreb wykorzystywanych na plantacjach bananów i innych - dodał.

  Biolog tłumaczył, że walenie - rodzina ssaków morskich, która obejmuje wieloryby i delfiny - nie piją wody z oceanu, ale pozyskują ją ze spożywanego pokarmu. Znaleziony wal Cuviera nie przyswajał pożywienia z powodu wypełniającego jego żołądek plastiku. Śmierć została spowodowana głodem i odwodnieniem.

  Zanieczyszczone plastikiem oceany

  Muzeum napisało w oświadczeniu, że był to "najbardziej zaśmiecony plastikiem żołądek, jaki kiedykolwiek widzieli u wieloryba", sytuację określiło jako "obrzydliwą". Zaapelowało do władz, aby podjęły działania przeciwko traktowaniu oceanów jak śmietników.

  Peter Kemple Hardy, działacz World Animal Protection - organizacji zajmującej się dobrostanem zwierząt - uznał, że ten incydent to "tragiczne przypomnienie" o potrzebie "wspólnej pracy na rzecz globalnych rozwiązań, aby zapobiec pozostawianiu plastikowych zanieczyszczeń w naszych oceanach". - Setki tysięcy wielorybów, delfinów, fok i żółwi giną co roku z powodu zaśmiecenia oceanów plastikiem - powiedział.

  Naukowiec morski Mark Simmonds z Humane Society International zauważył, że problem ten często pozostaje "poza zasięgiem wzroku i umysłu" ludzi, póki nie zdarzy się coś takiego, jak martwy wieloryb z żołądkiem pełnym plastikowych śmieci.

  - Należy zintensyfikować wysiłki na całym świecie, aby zmniejszyć zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi w oceanach. Inaczej tego rodzaju tragedie mogą stać się w przyszłości znacznie częstsze - podsumował.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Straszne
  Straszne jest to, że w Polsce nagłaśnia się takie sprawy, a nie w krajach, w których produkuje się ryż, banany itp. Edukujcie tam rolników w kwestii wielorybów, bo nasz rolnik ani wieloryba, ani oceanu nie widział.
  ~Lovetvn /2019-03-18 19:23
 • Dramat Ziemi
  Na naszych oczach! Dokonany przez gatunek ludzki, istotę bezczelnie nazywającą się stworzeniem boskim. Bóg chyba zapadł by się do piekła gdyby wiedział co stworzył!
  Rdeq /2019-03-18 19:15
 • po raz kolejny się potwierdza...
  szkoda oczywiście walenia, ale worki na ryż..? torby z plantacji bananów..? my w Europie będziemy za niedługo nosić zakupy w rękach, a śmiecie organiczne własnoręcznie i obowiązkowo kompostować sobie pod zlewem, a tzw.trzeci świat radośnie nadal będzie zanieczyszczał planetę, obwiniając przy tym tzw.kraje rozwinięte za całe zło...to nie my, sortująca śmiecie Europa, zrobiliśmy syf w rzekach Azji, Am.Płd. Afryki, który tonami teraz spływa do oceanów. I nasze "pół kroku wstecz" nie uratuje planety
  ~krakowianka /2019-03-18 18:52
 • ziemia?
  Czyja wina, czlowieka najtansza utylizacja na statki i do wody,przecie sledzie nie naprodukowaly tych smieci.
  ~sledzik /2019-03-18 18:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Sarena przemieści się nad Rumunię. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...