Informacje
 • 48 st. C. Nie żyje co najmniej 500 osób

  25-05-2015 15:20 Temperatura w Indiach zabija

  Fala upałów w Indiach

  PAP/EPA

  Nad Indiami przetacza się fala upałów, która pozbawiła życia co najmniej 500 osób. W niektórych miejscach termometry wskazały 48 st. C.

  Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano na południowych obszarach stanów Telangana i Andhra Pradesh, gdzie tylko od soboty zmarło 140 osób.

  Najgorszy tydzień

  Podobne warunki pogodowe utrzymują się w południowych Indiach od połowy kwietnia, jednak największe żniwo zebrały w zeszłym tygodniu. Andra Pradesh jest najbardziej dotkniętym stanem. W sumie zmarło tam już 246 osób.

  - Większość ofiar to osoby z klasy robotniczej, które wystawiały się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwykle po pięćdziesiątce - poinformował Tulsi Rani z wydziału zarządzania kryzysowego Andhra Pradesh.

  Według raportów fala upałów zabiła 186 osób w 10 regionach stanu Telangana, z czego 58 osób zmarło podczas weekendu. Natomiast w Bengalu Zachodnim życie straciło co najmniej 10 osób. Przedstawiciele organizacji pomocowych informują, że faktyczna liczba ofiar śmiertelnych może być znacznie wyższa z powodu braku dostępności danych z odległych wsi.

  Rozgrzane termometry

  W Allahabadzie w stanie Uttar Pradesh rekord temperaturowy wyniósł 48 st. C, podczas gdy w stolicy kraju Delhi sytuacja wcale nie była lepsza - 44 st. C.

  Władze ostrzegają przed przebywaniem na zewnątrz i zalecają przyjmowanie dużych ilości płynów. W Kalkucie taksówki bez klimatyzacji nie będą dostępne do użycia przez pięć najgorętszych godzin w ciągu dnia.

  Wydział meteorologiczny zapowiedział, że upał będzie się utrzymywał przez kolejnych kilka dni. Dodatkowo do złej sytuacji przyczynia się brak opadów deszczu, a co za tym idzie niedobór wody w regionie. Wzrasta także zagrożenie pożarowe. Jak informują lokalne media, w północnym stanie Uttarakhand spłonęło ostatnio 600 ha sosnowego lasu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • susze
  Indianie powinni się przeprowadzić do chłodniejszych krajów takich jak: Szwecja, Rosja itd.
  ~agaewelinastrzelczyk /2015-05-25 21:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...