Informacje
 • Albania i Macedonia pod wodą. Bułgaria, Bośnia i Słowenia pod śniegiem

  07-02-2015 13:35 Europa zmaga się ze skutkami obfitych opadów deszczu i śniegu

  Fot: Albania zmaga się ze skutkami ulewnych deszczy, Film: Bałkany pod śniegiem

  Fot: PAP/EPA Film: ENEX

  Setki osób w Albanii i Macedonii musiały uciekać w piątek przed powodzią. Całonocne bardzo obfite opady śniegu i zamiecie śnieżne spowodowały również w piątek chaos komunikacyjny w Chorwacji, Słowenii i Bośni. Transport sparaliżowany został również w Bułgarii. Ogłoszono tam również alarm przeciwpowodziowy.

  38-letnia Albanka utonęła w rzece Verdova na granicy z Macedonią, gdy jej dom zawalił się, podmyty przez wodę. Z czterech okręgów południowej części kraju, gdzie zalanych jest 17 tys. hektarów, ewakuowano 600 rodzin. Utonęło 3.500 sztuk owiec i bydła.

  Macedonia też pod wodą

  Ulewne deszcze we wschodniej i południowej Macedonii zalały od początku tygodnia ponad 5 tys. hektarów i zniszczyły setki domów. Wojsko pomaga lokalnym mieszkańcom w rejonie Pelagonii na południu w umacnianiu brzegów rzek. Macedoński Czerwony Krzyż poinformował w piątek o dostarczeniu 400 najbardziej poszkodowanym rodzinom żywności, koców i wody pitnej.

  Chorwacja zmaga się z wiatrem

  Podróż drogami Chorwacji jest bardzo utrudniona. Wprowadzono zakaz ruchu ciężarówek na drogach łączących centrum kraju z wybrzeżem Adriatyku, gdzie silne wiatry uniemożliwiły też kursowanie promów.

  Biała Słowenia

  W Słowenii z powodu opadów śniegu zamknięto szkoły. Do kraju nie są wpuszczane tiry. W południowo-wschodniej części Słowenii wiele ciężarówek zablokowało w trudnych warunkach atmosferycznych drogi, co spowodowało wielokilometrowe korki.

  Koper, słoweński port nad Adriatykiem, zamknięto z powodu sztormu. Zamknięta jest też częściowo autostrada łącząca wybrzeże adriatyckie ze stolicą kraju, Lublaną.

  W krajach tych zamknięto wiele dróg, znacznie ograniczony został ruch samochodów ciężarowych.

  Zamknięte szkoły w Bośni

  Silne opady śniegu zmusiły władze na zachodzie Bośni do zamknięcia w piątek szkół; mają być one nieczynne przez cały przyszły tydzień. Kilka tysięcy gospodarstw jest pozbawionych prądu, gdyż pod ciężarem śniegu zerwały się linie wysokiego napięcia.

  Z powodu zamieci miasto Bosanska Gradiszka na północnym zachodzie Bośni w ciągu pięciu minut pokryło się w piątek 5-centymetrową warstwą śniegu.

  Trudna sytuacja pogodowa w Bułgarii

  Intensywne opady śniegu doprowadziły w piątek do chaosu komunikacyjnego w środkowej i południowo-zachodniej Bułgarii. Ulice w stolicy kraju, Sofii, w piątek wieczorem były praktycznie nieprzejezdne. Około 20-centymetrowa pokrywa śnieżna unieruchomiła tam tramwaje i trolejbusy. Na głównych arteriach komunikacyjnych tworzyły się olbrzymie korki.

  Poważnie utrudniony był ruch na południowym zachodzie kraju. Na magistrali prowadzącej z Sofii do Kulaty, przejścia granicznego z Grecją, kilka ciężarówek doznało awarii, co doprowadziło do powstania dużej kolejki pojazdów.

  Zamknięto wiele dróg. Na drogach wiodących z Sofii do Warny i Burgas wprowadzono zakaz ruchu ciężarówek i autobusów.

  W południowej części kraju, gdzie pada mokry śnieg, ogłoszono alarm powodziowy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A U NAS KOMFORT
  Zero stopni , zero sniegu lekki wiaterek tak trzymać
  ~JAA /2015-02-07 14:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Jesień zacznie się w poniedziałek ciepłą pogodą, która utrzyma się przez kilka d...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia łączącego dwa wyże - znad Atla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...