Informacje
 • Anja Rubik na wojnie
  z plastikiem i mikroplastikiem

  09-08-2019 14:36 Modelka uświadamia, jak groźne jest zanieczyszczenie oceanów
  Diugoń zmarł z powodu plastiku Foto: Instagram/anja_rubik | Video: Reuters/DNPWPC THAILAND

  Modelka Anja Rubik dołączyła do akcji, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczeń mórz i oceanów mikroplastikiem. Chce, aby ludzie byli bardziej świadomi tego globalnego problemu.

  Na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych Anja Rubik zamieściła zdjęcia, na których pozuje z plastikowymi śmieciami znalezionymi podczas sprzątania plaży. W poście zwraca uwagę na szkodliwość mikroplastiku nie tylko dla morskich zwierząt, lecz także dla człowieka.

  Pod postem modelki pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy:

  "Cała prawda. Sama zwracam uwagę, jak ktoś pije ze słomki czy używa jednorazówek... Sami doprowadziliśmy do tragedii" - napisała jedna z internautek.

  Plastik w wodzie butelkowanej

  Z kanadyjskiego raportu opublikowanego 5 czerwca 2019 roku w "Environmental Science and Technology" wynika, że w ciągu roku przeciętny człowiek przyjmuje około 50 tysięcy cząstek mikroplastiku, a dzieci - około 40 tysięcy.

  - Chleb, przetworzone produkty, mięso, nabiał, warzywa i owoce z dużym prawdopodobieństwem zawierają tyle samo, jeśli nie więcej plastiku. Liczby mogą sięgać setek tysięcy - powiedział Kieran Cox z University of Victoria w Kanadzie, który nadzorował badania.

  Jak zaznaczają członkowie zespołu, najdokładniejsze dane dotyczą wody - ta w plastikowych butelkach zawiera 22 razy więcej cząsteczek mikroplastiku niż woda z kranu. Osoby, które piją tylko wodę butelkowaną, spożywają w ten sposób nawet 130 tysięcy cząsteczek rocznie. To sporo w porównaniu z osobami, które piją wodę z kranu - te wypijają tylko cztery tysiące.

  Czym jest mikroplastik?

  Mikroplastik to kawałki tworzyw sztucznych o średnicy poniżej pięciu milimetrów. Wykorzystywane są w różnego rodzaju produktach (na przykład w kosmetykach), powstają także w sposób niezamierzony na skutek rozpadu większych kawałków plastiku pod wpływem działania sił przyrody, starzenia czy mechanicznego zużycia.

  Wiadomo, że spożycie mikroplastiku przez organizmy żywe może prowadzić do zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania nowotworów i zaburzeń endokrynologicznych. Mikroplastik może również ułatwiać przenoszenie toksycznych związków chemicznych i patogenów.

  Plama śmieci na oceanie

  Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w 2018 roku poinformowano, że ponad 150 milionów ton plastiku dryfuje w oceanach. Co roku jest to o osiem milionów ton więcej.

  Badania przeprowadzone w 2015 roku przez profesor Jennę Jambeck z Univeristy of Georgia i jej zespół wykazały, że do 2025 roku ilość dryfującego w oceanach plastiku zwiększy się trzykrotnie.

  Po Oceanie Spokojnym dryfuje prawdziwe wysypisko - Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Więcej przeczytasz tutaj

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Przeludnienie powodem zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatu
  To co oddajesz, to dostajesz. Niszczenie środowiska, zaśmiecanie, emisja CO2 itp. Wszystko to do nas wróci.
  ~Nick /2019-08-11 15:18
 • Kiedyś sie mówiło że "jedz ryby bo to da dużo zdrowia, mają tran i inne"
  tylko że tyczy się to już wyłącznie ryb chodowanych w odosobnionych zbiornikach , o ile z kolei te nie będą dokarmiane "sterydami" aby szybciej rosły. Te ryby (i inne żyjątka) z naturalnych zbiorników to tak jak jest napisane w powyższym artykule - zawierją w sobie mikroplastik (zjadają go w planktonie ) , i jak ktoś się zdecyduje , to póżniej go zjada i nie wiedzieć czemu (co ma przeludnienie wspólnego z pogarszajaćym się zdrowiem ...) zaczyna chorować !!!. Tylko znowu nikt nie śmiał napisać że gdyby nie było przeludnienia , ludzie byli byliby od małęm lepiej wyedukowani pod kątem środowiska , że nie pozwoliliby na takie pływające wyspy na oceanach, a poza tym nie byłoby potrzeby prodkucji tylu ton plastiku !
  Maciej__M /2019-08-09 15:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed końcem miesiąca na południu Polski znowu może być aż 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby z zachodu na wschód Polski będzie się przemieszczała zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...