Informacje
 • Antonio, fa caldo! Włochy: prawie 50 st. C

  12-07-2011 08:54 Rekordowe temperatury na Półwyspie Apenińskim
  Antonio, fa caldo! Włochy: prawie 50 st. C

  Rekordowe upały we Włoszech

  Shutterstock

  Do 46 st. Celsjusza ma wzrosnąć we wtorek temperatura w niektórych rejonach Sardynii, po 44-stopniowych upałach zanotowanych w poniedziałek. Według synoptyków ma to być dzień najwyższych temperatur w trwającej od dłuższego czasu fali upałów w dużej części Włoch.

  Temperatury sięgające 40 stopni utrzymują się od Lombardii i Toskanii po południe kraju, a w środę mają się jeszcze rozszerzyć aż na Bolzano i Brescię na górzystej północy. Alarm z powodu upałów obowiązuje w 15 miastach, między innymi w Rzymie, Palermo, Perugii i Neapolu.

  Turysto uważaj na zdrowie

  Polscy turyści nieprzyzwyczajeni do tak wysokich temperatur powinni szczególnie uważać, jeśli w tym czasie przebywają we Włoszech. Meteorolodzy ostrzegają, że upał stwarza groźne dla zdrowia warunki. Należy przebywać w cieniu, pić dużo wody i nie wychodzić na słońce w godzinach największego nasłonecznienia. 

  Na skutki tak wysokich temperatur najbardziej narażone są osoby starsze. W niektórych miastach, na przykład w Bolonii, pracownicy i wolontariusze opieki społecznej będą przez dwie najbliższe doby codziennie kontaktować się z osobami, które ukończyły 65 lat i sprawdzać, jak się czują i czy nie potrzebują pomocy.

  Kawałek Sahary nad Włochami

  Wysokim temperaturom i tzw. suchemu upałowi, a więc bez szczególnie dotkliwej dużej wilgotności powietrza, towarzyszy napływ piasku z Sahary. Piasek ten "podróżuje" na wysokości około 200 metrów nad ziemią. Jego największa kumulacja spodziewana jest nad Włochami w czwartek. Jak wynika z prognoz, w kolejnych dniach temperatura ma nieco spaść.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • upał
  Zebur! Ty się nie mądrzyj jeśli nie znasz języka.Fa caldo to gorąco,a fa freddo-zimno!
  ~renia /2011-07-25 22:36
 • a jednak fa caldo
  dla mądrali z jednego z powyższych postów: fa caldo to znaczy po prostu "jest gorąco" a fa freddo analogicznie "jest zimno"
  ~jkl /2011-07-16 23:25
 • A
  W Polsce Przydała by się taka temperatura...
  ~UFF /2011-07-12 18:26
 • UFFFF
  Tak jak piszecie tak jest. Jakby sie bylo w piekarniku. Po wyjsciu z morza w ciagu kilku minut jest ci znow goraco. A w wsrod zabudowan jest 10 razy gorzej bo nie ma wiatru ;-) polecam Sardynie na wakacje!
  ~krys /2011-07-12 15:58
 • nie fa caldo a fa freddo!
  jak jest gorąco, to "zrób zimno" (fa freddo)
  ~zebur /2011-07-12 15:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska znajdzie się na skraju niżu Quentino z rejonu Zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...