Informacje
 • Australia nie będzie walczyć z ociepleniem klimatu. "To był zły, szkodliwy podatek"

  17-07-2014 16:04 Rząd w czwartek zniósł podatek od emisji dwutlenku węgla
  Australia nie będzie walczyć z ociepleniem klimatu. "To był zły, szkodliwy podatek"

  Australia ma 22 mln mieszkańców, a emituje 1,5 proc. światowej emisji CO2

  Shutterstock

  W czwartek rząd w Australii zniósł podatek od emisji dwutlenku węgla. Kraj ten stoi w czołówce państw, które emitują najwięcej tego gazu do atmosfery w przeliczeniu na mieszkańca.

  Premier Tony Abbott podczas kampanii wyborczej obiecał wyborcom, że zniesie podatek od emisji dwutlenku węgla. Zaznaczał, że obniży to koszty zużycia energii.

  Emisja CO2 opodatkowana przez dwa lata

  Podatek został wprowadzony w lipcu 2012 roku, za rządów Julii Gillard. Prawie 350 firm musiało płacić  24 dolary za wyemitowaną tonę dwutlenku węgla. Greenpeace oraz ekologiczne partie protestowały przeciw zlikwidowaniu tego podatku.

  Środowiskowy wandal

  Bill Shorten, lider ALP - jednego z proekologicznych ugrupowań - nazwał premiera "środowiskowym wandalem". Według niego, Australia stała się jedynym krajem, który przestał walczyć z globalnym ociepleniem.

  "To był szkodliwy podatek"

  Argumentem premiera na zniesienie podatku było obciążenie dla gospodarki, która w znacznym stopniu uzależniona jest od elektrowni węglowych.

  - Nie ma już podatku, za którego zniesieniem głosowaliście. To był niepotrzebny, zły, szkodliwy podatek, który niszczył miejsca pracy, zwiększał koszty życia rodzin i tak naprawdę nie pomagał środowisku - powiedział Abbott.

  Podatek ograniczył emisję gazu

  Narodowy Uniwersytet w Australii wydał raport, z którego wynika, że podatek zmniejszył emisję dwutlenku węgla o 17 mln ton. Kraj ten jest odpowiedzialny za 1,5 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Australia najbardziej cywilizowanym kontynentem
  Okazuje się, że Australijczycy są super, pogonili muslimów, znieśli całąmasę szkodliwych ustaw, a teraz pokazują, że nie chcąbawić się w światową propagande ekologiczną. BRAWO AUSTRALIA!
  ~Eruk /2014-09-23 15:33
 • @Prawiciel
  Po pierwsze: co ma żywność ekologiczna(organiczna) do CO2? Kosztuje 2-3 więcej, bo ilość pracy włożonej w ich uprawę jest nieporównywalnie większy niż w przypadku tradycyjnych upraw, gdzie chwasty i owady załatwiasz pestycydami, a słabość ziem nawozami sztucznymi. W przypadku eko żywności nie ma drogi na skróty., stąd i cena musi być wyższa.
  Po drugie: jakie globalne ocieplenie? A no takie, że to w 100% potwierdzony fakt naukowy, a na to, że powoduje go człowiek wskazuje cały szereg dowodów. Więc budzić się należy, ale z prawicowego letargu. Abbott to prawicowy konserwatysta, który szuka wyborców populistycznymi hasełkami. Prędzej czy później za tę głupotę beknie.
  ~BackGammon /2014-07-18 14:37
 • Jakie globalne ocieplenie?
  Powiem tak. Kiedyś stare fabryki emitowały o wiele wiele więcej CO2 niż obecne i jakoś nikt tym się nie przejmował, nikt nie krzyczał że globalne ocieplenie idzie czy coś, ocieplenie klimatu to tylko stek bzdur aby fundacje niby "proekologiczne" na tym zarabiały i napędzały inne firmy, to tylko pretekst na nakładanie nowych podatków i zdzieranie z obywateli kasy! Sama żywność pro ekologiczna kosztuje 2 lub 3 razy tyle co normalna! Za samą nazwę EKO! Ludzie obudźcie się!
  ~Prawiciel /2014-07-18 12:40
 • JUDASZE
  Sprzedali planetę za "30 srebników"
  Globalne ocieplenie staje się coraz poważniejszym problemem. Ze względu na dynamikę zjawisk zachodzących w atmosferze nie dla wszystkich jest to jednak oczywiste. Część wpływu gazów cieplarnianych jest skompensowana emisją aerozoli, powodującą spadek dopływu promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi, a procesy wzrostu temperatury powierzchni Ziemi są dodatkowo opóźniane dzięki absorpcji energii i nagrzewaniu się oceanów. Niestety inercja klimatu powstrzymująca wzrost temperatury nie jest czynnikiem sprzyjającym walce ze zmianami klimatu. Zanim zrozumiemy, jak poważna jest sytuacja, uniknięcie przekroczenia punktów krytycznych może być już niemożliwe.
  Arctic ice /2014-07-17 23:10
 • DOBRA WIADOMOŚĆ!!
  Wreszcie pierwszy kraj, który się wyłamał z tej obsesyjnej walki z CO2.
  Oby tak dalej! Gratulacje dla Australii! :-)
  ~lukdudzi /2014-07-17 21:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...