Informacje
 • Bakterie są w stanie wywołać deszcze

  24-01-2013 21:09 Zasysane są z gleby przez prądy występujące w cumulonimbusie
  Bakterie są w stanie wywołać deszcze

  W burzowych chmurach żyją gromady bakterii

  Shuttersotck

  Burzowe chmury w atmosferze Ziemi są wypełnione bakteriami - wykazują najnowsze badania. Są ich ogromne ilości. Mają moc sprawczą, mogą wywoływać deszcze.

  - Cumulonimbusy to dość gwałtowne zjawiska. Zasysają ogromne ilości powietrza spod spodu  i prawdopodobnie w taki sposób bakterie dostają się do chmury - wyjaśnia współautor badania Tina Santl Temkiv, chemik środowiska z Uniwersytetu w Aarhus w Danii.

  Wyniki badań opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie "PLoS One" pokazują, że grad pochodzący z chmur burzowych jest siedliskiem wielu gatunków bakterii, które zazwyczaj występują m.in. na roślinach lub w glebie. Kiedy zostają zassane do chmury, wokół nich powstają maleńkie kryształki lodu, co doprowadza do powstawania deszczu.

  W chmurach bakterii tyle, co w rzece

  Żeby zbadać, czy bakterie żyją w chmurach burzowych, Temkiv wraz z zespołem naukowców zbadała 42 kule gradowe, które spadły na stolicę Słowenii w maju 2009 r.

  Po ostrożnym usunięciu warstwy zewnętrznej i sterylizacji gradu, zbadano jego skład chemiczny. Okazało się, że istnieją tam tysiące związków organicznych lub zawierających węgiel.

  - Było ich prawie tyle samo, co w typowej rzece - mówi Temkiv.

  Zespół znalazł tam też kilka gatunków bakterii, które zazwyczaj żyją w roślinach. Niektóre miały różowy pigment, co sprawiało, że dobrze znosiły promieniowanie ultrafioletowe w atmosferze.

  Bakterie wywołują deszcz

  Na bakteriach żyjących w chmurach następuje przyrastanie kryształków lodu. Kiedy kryształy są wystarczająco duże, spadają na ziemię pod postacią deszczu lub śniegu, w zależności od temperatury powietrza.

  Temkiv twierdzi, że przez to bakterie wpływają na pogodę, powodując opady.

  - Mogą rozwijać się w chmurze, zwiększając swoją liczebność, a następnie doprowadzać do powstawania zjawisk pogodowych w atmosferze - wyjaśnia Temkiv.

  Według ekspertów najnowsze odkrycie dowodzi, że chmury to przejściowe ekosystemy dla bakterii i dzięki nim są w stanie rozpraszać się po całym świecie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...