Informacje
 • "Bardzo się boimy". Gigantyczne opady w chorwackim Karlovacu

  17-10-2015 15:13 Ratownicy zaopatrują ich w zapasy żywności

  Chorwację kolejny raz w tym tygodniu zalała woda. Tysiące osób koczują na dachach domów. "Bardzo się boimy" - mówią mieszkańcy Karlovacu. Władze ogłosiły, że w ramach walki z powodzią powstaną nowe wały.

  W piątek ponad 5000 osób zostało odciętych od świata z powodu powodzi w mieście Karlovac. Trudna sytuacja panuje głównie na ulicy Logoriste, gdzie służby ratunkowe rozdzielają chleb i wodę między ludzi przebywających na wyższych piętrach swoich domów.

  - Mieszkamy tu od 43 lat i nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego. Jest coraz trudniej. Za każdym razem, kiedy pada deszcz, boimy się, co teraz się wydarzy - powiedziała Jelena Baric, mieszkanka Karlovacu. - Sądziliśmy, że teraz będzie inaczej. W radiu mówili, że kanalizacja jest drożna i że wszystko jest pod kontrolą. Dlatego nie spodziewaliśmy się, że sytuacja stanie się aż tak poważna. Bardzo się boimy - dodaje.

  Zawyżona norma opadowa

  Lokalni meteorolodzy podają, że suma opadu za dwa tygodnie października już znacznie przewyższyła średnią. Zanotowano dotychczas 200 l/mkw. deszczu, a średnia dla października wynosi zaledwie 90 l/mkw.

  Dubrownik pod wodą

  W nocy z środy na czwartek obfite opady deszczu nawiedziły Dubrownik. Poza tym ulewy zalały ulice Vodic i Sibenika. Połączona z kontynentem mostem wyspa Murter została odcięta przez powódź. Woda dosięgnęła miejskiej biblioteki w Sibeniku, a także wielu innych budynków w mieście. Podtopiona została także uwielbiana przez turystów starówka w Dubrowniku. W rejonie Vodice osiągnięte zostały rekordowe wartości opadów dla października - 130 l/mkw.

  Powstaną wały

  W wyniku ostatnich powodzi, jakie nawiedzają Chorwację, władze postanowiły przeciwdziałać negatywnym skutkom tego żywiołu. Zadecydowano, że powstanie więcej wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzek, które najczęściej wylewają.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...