Informacje

 • Bardzo silne trzęsienie ziemi w Chile

  25-04-2017 08:25

  Magnituda wynosiła 7.1

  W poniedziałek w Chile wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1.

  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.1 nawiedziło w poniedziałek Chile. Hipocentrum wstrząsu znajdowało się na Pacyfiku na głębokości 10 km, a epicentrum w odległości 35 km na zachód od Valparaiso - podała amerykańska służba geologiczna United States Geological Survey. Nie odnotowano większych strat.

  Początkowo USGS podała, że wstrząsy miały magnitudę 6,6 - potem 6,8. Następnie skorygowano tę informację, wskazując na magnitudę 7,1. Takie trzęsienie jest uważane za silne i może być przyczyną poważnych szkód. Nie odnotowano jednak większych strat materialnych.

  Zatrzęsły się budynki w Santiago

  Do silnego, krótkotrwałego wstrząsu doszło o godz. 18.30 czasu lokalnego. W stolicy kraju, Santiago, miały zatrząść się budynki. W Valparaiso po alarmie ostrzegawczym dotyczącym tsunami wielu ludzi zaczęło w pośpiechu przemieszczać się w wyższe partie okolicznych gór.

  Służby hydrograficzne i oceanograficzne chilijskiej marynarki wojennej w swoim komunikacie specjalnym. Jednak bezpośrednio po wstrząsie lokalne służby zalecały ludziom oddalenie się od linii wybrzeża.

  Chile w pierścieniu ognia

  Chile położone jest w rejonie aktywnym sejsmicznie i co pewien czas występują tam trzęsienia ziemi. Kraj znajduje się na obszarze tzw. pierścienia ognia na Oceanie Spokojnym, który jest strefą częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Ocenia się, że w tym pasie sejsmicznym zdarza się około 81 proc. większych trzęsień ziemi w skali całego globu.

  Wstrząsy o sile 8,8 w 2010 r. spowodowały w Chile śmierć ponad 500 osób i zniszczyły ponad 220 tys. domów.

  Najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, miało siłę 9,5 w skali Richtera i również wydarzyło się w Chile. W tym kataklizmie z 1960 r. zginęło ponad 5 tys. ludzi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...