Informacje

 • Bawoły do biegu, gotowe... start!

  12-10-2011 09:55

  Festiwal z okazji świętowania zbiorów i końca postu ma 140-letnią tradycję

  PAP/EPA

  Tysiące widzów zebrało się na trybunach w Chonburi, aby obejrzeć doroczne wyścigi wodnych bawołów. Bieg stanowi nieodłączny element festiwalu, który odbywa się w Tajlandii od 140 lat.

  Chonburi to starożytne miasto portowe położone nad Zatoką Tajlandzką. Prowincja, której jest stolicą, słynie z uprawy ryżu. Bawoły wodne są tutaj szczególnie ważne. Są towarzyszem człowieka od zawsze. Pomagają mu w najtrudniejszych pracach rolnych. Miejscowi mówią, że bawole zdrowie odgrywa ważną rolę w zapewnieniu dobrobytu i szczęścia farmerom.

  Wieloletnia tradycja wyścigów

  Tradycja wyścigów sięga dawnych czasów. Rolnicy jadąc ze swoimi zbiorami na handel do Chonburi, zabierali ze sobą bawoły. Aby urozmaicić nieco drogę powrotną do domu, organizowali zawody. Teraz festiwal organizowany jest, by świętować zbiory ryżu i zaznaczyć koniec buddyjskiego postu.

  W tym roku w wyścigu udział wzięło 128 bawołów. Tor miał długość 100 metrów. Zwierzęta, w zależności od wieku i wielkości, zostały podzielone na cztery kategorie.

  Wygrana bawoła mogła przynieść właścicielowi około 17 tysięcy dolarów. Zwierzęta, zanim wezmą udział w gonitwie, są na specjalnej diecie.

  - Miesiąc przed wyścigiem karmię moje bawoły gotowanym ryżem wymieszam z mlekiem. Daje też pół jajka ugotowanego na twardo – mówi właściciel czterech bawołów wodnych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...