Informacje

 • Bilans ofiar trzęsienia ziemi w Azji rośnie.
  Zginęło około 300 osób

  27-10-2015 07:34

  Ponad 1200 jest rannych

  Około 300 osób zginęło i ponad 1200 zostało rannych w trzęsieniu ziemi, które wystąpiło w poniedziałek w Azji Południowej. Jego magnituda wyniosła 7,5, jak poinformowała amerykańska służba sejsmologiczna USGS. Prawdopodobnie nie jest to jeszcze ostateczny bilans kataklizmu.

  Epicentrum znajdowało się ok. 80 km na południowy wschód od Fajzabadu, w trudno dostępnym regionie w Hindukuszu, a hipocentrum (ognisko wstrząsów) - na głębokości prawie 200 km. Wstrząsy były odczuwalne w Indiach, Nepalu, Pakistanie i Afganistanie.

  Według zeznań świadków wszystko trwało zaledwie minutę. W Kabulu ziemia drżała przez około 45 sekund.

  Ofiary i ranni

  W poniedziałkowym trzęsieniu ziemi w Pakistanie zginęło co najmniej 228 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.

  Najwięcej ofiar jest w prowincji Chajber Pasztunchwa (dawna Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna) i na Terytoriach Plemiennych Administrowanych Federalnie. Docierają stamtąd informacje o zawalonych domach, panice, osunięciach się ziemi.

  W Afganistanie zginęło co najmniej 50 osób a ponad 200 zostało rannych. Niektóre źródła mówią jednak o blisko 70 ofiarach śmiertelnych w tym kraju. Potwierdzono, że w prowincji Tachar, gdzie w jednej ze szkół wybuchła panika podczas trzęsienia, zginęło 12 uczennic, a 42 odniosły obrażenia.

  Dwie osoby straciły życie w indyjskim Kaszmirze. Podczas trzęsienia ziemi dwie starsze kobiety doznały ataku serca, wskutek czego zmarły.

  Ostateczna liczba ofiar może być znacznie większa. Ekipy ratownicze moją problemy z dotarciem do wielu, głównie górskich, rejonów dotkniętych trzęsieniem.

  Strach i panika

  - Modliłem się, kiedy ogromne trzęsienie ziemi wstrząsnęło moim domem. Wybiegłem w panice na ulicę - powiedział Munir Anwar, mieszkaniec pakistańskiego Liaquat Pur.

  Ludzie wybiegli na zewnątrz, krzycząc, płacząc i recytując uspokajające modlitwy.

  - Sądziłem, że nadszedł koniec świata - powiedział właściciel sklepu Iqbal Bhat.

  W Kabulu doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej i awarii łączności telefonicznej. W północnych Indiach ludzie w panice wybiegali z domów. Wstrząsy były odczuwalne w Delhi i w Katmandu (Nepal). W indyjskim Kaszmirze przestała działać telefonia komórkowa.

  Trzęsienia ziemi często nawiedzają region, jednak wyrządzone szkody są zwykle niewielkie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

Ciepłe powietrze wypchnie z Polski zimno. ...