Informacje
 • Bilans zabitych przez trzęsienie ziemi w Chile wzrósł.
  Trwa poszukiwanie zaginionych i szacowanie strat

  18-09-2015 08:20 Ziemia zatrzęsła się 230 km od stolicy Chile

  Najnowszy bilans ofiar trzęsienia ziemi w Chile wzrósł do 12 zabitych. Poza tym policja poszukuje pięciu zaginionych osób. Trwa szacowanie strat.

  - Najnowszy bilans podaje, że na skutek trzęsienia ziemi zginęło co najmniej 12 osób. Osiem zmarło w regionie Coquimbo, trzy w Valparaiso oraz jedna w Regionie Metropolitalnym (tu znajduje się stołeczne Santiago - przyp. red.) - poinformował minister spraw wewnętrznych Jorge Burgos. - Policja poszukuje również pięciu osób, które uznane są za zaginione - dodał.

  Jeszcze w czwartek informowano o ośmiorgu zabitych.

  230 km od stolicy Chile

  W środę o godz. 19.54 czasu lokalnego w Chile zatrzęsła się ziemia. Trzęsienie ziemi było odczuwalne w stolicy Chile, Santiago, gdzie zakołysały się budynki, a przestraszeni ludzie wybiegli na ulice. Epicentrum trzęsienia znajdowało się na Pacyfiku, około 230 km na północny zachód od Santiago.

  Według Chilijskiego Instytutu Sejsmologicznego było to trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,4, natomiast według amerykańskiej służby geologicznej USGS - 8,3. Po nim nastąpiły silne wstrząsy wtórne.

  - Monitorujemy dotknięte regiony i rozmiar zniszczeń. W każdym z nich ogłoszono stan klęski żywiołowej - powiedziała prezydent Michelle Bachelet.

  W wielu miejscowościach nie ma prądu. W piątek bez energii elektrycznej pozostało 80 tys. gospodarstw.

  Brak ryzyka tsunami

  Bezpośrednio po trzęsieniu wydano ostrzeżenie przed tsunami dla całego regionu Pacyfiku - m.in. dla Kalifornii i Hawajów. To doprowadziło do ewakuacji miliona osób z chilijskiego wybrzeża. Zagrożenie minęło, a ostrzeżenie zostało zniesione.

  Mimo to wysokie fale zdołały poczynić zniszczenia. Chilijska marynarka wojenna podała, że fale, które uderzyły w nadmorskie miasto Coquimbo, miały do 4,5 metra wysokości.

  - Ocean dotarł nawet do śródmieścia - poinformował burmistrz Coquimbo.

  Fale, choć nie tak duże jak w Coquimbo, wdarły się także do kilku innych miejscowości położonych nad Pacyfikiem.

  Ewakuowany parlament

  Według chilijskich mediów ewakuowano parlament, który ma swą siedzibę w portowym mieście Valparaiso.

  - Musimy się zmierzyć z potężnym działaniem natury. Najważniejsze teraz to wspierać i chronić mieszkańców i zrobić wszystko, żeby nie było już więcej ofiar i rannych. Wszystkie niezbędne środki muszą zostać wprowadzone w życie - mówiła w czwartek prezydent Michelle Bachelet.

  Pacyficzny pierścień ognia

  Nie ma jeszcze pełnego obrazu skutków tego trzęsienia, najsilniejszego w Chile od pięciu lat.

  Chile położone jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia - strefie wykazującej wyjątkową aktywność sejsmiczną.

  Agencja AP przypomina, że w 1960 roku najpotężniejsze z zarejestrowanych do tej pory na świecie trzęsienie o sile 9,5 spowodowało w Chile śmierć ponad 5 tysięcy ludzi. Pięć lat temu w trzęsieniu ziemi o sile 8,8 zginęło w tym kraju ponad 500 osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • dotyczy trzęsienia ziemi w Chile
  Nie mogę zrozumieć tego, że niektórzy tak podchodzą do nieszczęścia innych ludzi.Prawda nas to nie dotyczy na szczęście ale tamtych dotknęło boleśnie i to w okresie zimy /teraz tam jest zima/ co Ci nieszczęśnicy mają teraz zrobić, gdy niejednokrotnie stracili wszystko co posiadali ,a najgorsze, że nawet członków rodzin.Nie obchodzi Was Ich ból, to chociaż nie piszcie takich przykrych uwag. Oczywiście że nasze słowa pocieszenia Im nic nie pomogą , samymi słowami nie zaradzimy takim kataklizmom ale chociaż pomilczcie chwilę.!!!!! Maryla
  ~Maryla /2015-09-19 20:11
 • biedne chile
  za naszego pobytu to mieli dwa wybuchy wulkanu pożary lasów właśnie w valapariso i powódź na atacamie gdzie nigdy nie pada kraj ma bardzo trudne położenie jeżeli chodzi o klęski
  ~mario /2015-09-19 11:39
 • Chile
  dla niektórych to my jesteśmy" jakas" Polska , a ze nie będziemy się przejmować ? trudno się wszystkim przejmować ale na pewno nie można lekcewazyc tylko dlatego ze pozornie nas nie dotyczy , ja akurat mam tam bliskich wiec dla mnie to nie jest "jakies" Chile
  ~dona /2015-09-17 14:30
 • Tłumy uchodźców na granicy Europy
  i nikt się nie będzie jakimś Chile przejmował.
  ~nick /2015-09-17 09:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...