Informacje
 • Bośnia zmaga się z powodzią. To już kolejna w tym roku

  15-09-2014 08:00 "Trzeba stworzyć nowe wały przeciwpowodziowe"

  Bośnia zmaga się kolejną w tym roku powodzią. Woda wystąpiła z brzegów, zalewając ulice oraz domy mieszkalne. Do tej pory nikt nie ucierpiał na skutek podtopienia.

  Ulewne deszcze kolejny raz podtopiły setki domów w północno-wschodniej Bośni trzy miesiące po tym, jak region ten został nawiedzony przez katastrofalne w skutkach powodzie.

  - Ostatnio woda miała głębokość 1 metra, można jeszcze zobaczyć ślady na ścianach budynku. Wszyscy zaczęliśmy panikować, gdy znów zaczęła wzbierać. Wczoraj w nocy worki piasku położyliśmy przed wejściem do domu - powiedziała Izeta Pelic, mieszkanka miasta Prijedor w Bośni.

  Kolejna powódź

  Mieszkańcy tego miasta mają pretensje do lokalnych władz, że nie zrobiły nic, żeby zapobiec kolejnym podtopieniom.

  - Rzeka Sana powinna być oczyszczona oraz trzeba stworzyć nowe wały przeciwpowodziowe. Te co istnieją zostały nasypane przez wolontariuszy wiele lat temu, kiedy jeszcze istniała Jugosławia - powiedział Dusko Prefojrvic, którego dom został zalany po raz trzeci w tym roku.

  Powodzie na Bałkanach

  Dwie trzecie obszarów sąsiedniej Chorwacji również walczy z powodzią,która nawiedziła centralne regiony tego kraju. Ulewne deszcze padające od środy spowodowały, że podniósł się poziom rzek, zalane zostały drogi i podtopione domy. Na szczęcie nikt nie stracił życia w jej skutek.

  W maju na Bałkanach wystąpiły najgorsze od 120 lat powodzie, podczas których życie straciło ponad 40 osób. 35 tys. osób w Bośni, a 25 tys. w Serbii zostało ewakuowanych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...