Informacje
 • Bułgarzy zamykają szkoły, Węgrzy zakazują odwiedzin w szpitalach. Grypa szaleje

  17-01-2019 08:39 Coraz więcej chorych
  Jak dochodzi do zakażenia grypą? Foto: ENEX | Video: TVN24

  Zimowa pora sprzyja zachorowaniom na grypę. W Bułgarii rośnie liczba chorych, przez co zamknięto prawie 350 szkół i przedszkoli. Choroba pojawiła się też na Węgrzech. Tamtejsze szpitale zakazują odwiedzin.

  Z początkiem nowego roku wzrosła liczba zachorowań na grypę w Bułgarii. W ostatnich dniach zamknięto 344 szkoły i przedszkola.

  Najczęściej atakujące wirusy grypy w tym roku w Bułgarii to H1N1 (podtyp wirusa grypy typu A, który występuje powszechnie i nie jest bardzo groźny) oraz H3N2 (nieco mniej powszechny podtyp wirusa grypy typu A, tak zwana grypa australijska), które atakują głównie układ oddechowy. Eksperci zalecają szczepienia.

  Epidemia na Węgrzech

  Epidemia grypy rozpoczęła się też na Węgrzech - poinformowało w środę w komunikacie Narodowe Centrum Zdrowia. Z badań laboratoryjnych wynika, że, podobnie jak w Bułgarii, dominuje wirus grypy typu A.

  Jak podkreśliło Centrum, we wszystkich regionach zwiększyła się liczba pacjentów zgłaszających się do lekarzy z objawami grypy. Od 7 do 13 stycznia było ich 19300, czyli o 75,6 procenta więcej niż tydzień wcześniej.

  Najwięcej zachorowań zanotowano przy tym w komitatach (województwach) Fejer i Pest w centralnej części kraju, w Somogy na południowym zachodzie oraz w Budapeszcie. W związku z epidemią w wielu szpitalach w stolicy i na prowincji ogłoszono całkowity lub częściowy zakaz odwiedzin.

  Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega

  Groźba pandemii grypy została wskazana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako jedno z 10 największych zagrożeń dla zdrowia ludzi w 2019 roku. Przeczytaj, co jeszcze może nam zagrażać.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...