Informacje

 • Bulgoczące błoto zwiastowało erupcję wulkanu? "Salinelle" u podnóża Etny

  17-03-2017 18:11

  Zobacz niezwykłe zjawisko

  Przebudził się włoski wulkan. Etna w czwartek gwałtownie wybuchła, raniąc przy tym kilka osób. U podnóża stożka znajduje się błotne bajoro, z którym przed erupcją zaczęły się dziać dziwne rzeczy.

  Erupcja Etny, znajdującej się na wschodzie Sycylii, nastąpiła 14 marca. Jednak o aktywności wulkanu świadczył nie tylko gwałtowny wybuch, w wyniku którego rannych zostało 10 osób.

  Bulgoczące błoto

  Niedługo przed wybuchem, u podnóża Etny, w pobliżu miejscowości Paterno, zauważono, że pełen błota zbiornik zaczął bulgotać.

  Nagranie pochodzi z 5 marca, co oznacza, że bąble tworzyły się już dziewięć dni przed erupcją Etny. Miało to miejsce jednak także kilka dni po wcześniejszym wybuchu wulkanu.

  Mieszkańcy wiążą zjawisko z aktywnością wulkaniczną. Bajorko bulgocze najprawdopodobniej dlatego, że grunt pod nim jest bardzo gorący. Geolodzy uważają jednak, że przepływ błota nie powinien być wykorzystywany do przewidywania erupcji.

  Bulgoczące błoto co jakiś czas pojawia się na terenie Cappuccini di Paterno, u podnóża Etny. We Włoszech zjawisko to jest nazywane "salinelle".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...