Informacje
 • Burza tropikalna Florence przybiera na sile. Zagraża USA

  09-09-2018 10:19 Trwa wędrówka żywiołu
  Ludzie przygotowują się na uderzenie żywiołu Foto: NASA | Video: ENEX

  Tropikalna burza Florence, która obecnie zmierza w kierunku Bermudów, prawdopodobnie przekształci się w huragan i może zagrozić wschodniemu wybrzeżu USA - ostrzegło w sobotę amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

  Według Narodowego Centrum ds. Huraganów burza tropikalna Florence może stać się huraganem już w poniedziałek, a jego siła może mieć kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. To oznacza wiatr wiejący z prędkością co najmniej 200 kilometrów na godzinę. Huraganowi towarzyszyć będą bardzo obfite opady deszczu. NHC podkreśla, że jeszcze w sobotę może być zaobserwowane "znaczące przybranie na sile" burzy Florence.

  Stan wyjątkowy

  - Przewiduje się, że Florence będzie niebezpiecznym, dużym huraganem w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych pod koniec przyszłego tygodnia, a ryzyko bezpośrednich skutków będzie nadal rosło - poinformowało w sobotę NHC. Zaapelowano również do mieszkańców zagrożonych rejonów o przygotowanie się na uderzenie silnego wiatru.

  Władze Karoliny Południowej już ogłosiły stan wyjątkowy i wezwały mieszkańców, aby w weekend przygotowali się "na wypadek klęski żywiołowej". Podkreślono jednak, że obecnie nie da się jeszcze stwierdzić kiedy i gdzie burza uderzy w ląd i kiedy trzeba będzie zarządzić ewakuację.

  Meteorolodzy informują, że obecnie centrum burzy Florence znajduje się około 1300 kilometrów na południowy wschód od Bermudów, a wiatr wieje z prędkością 110 km/h.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...