Informacje
 • Było ich pół tysiąca, zostało tylko dziesięć. Morświny kalifornijskie mogą zniknąć

  22-03-2019 09:25 W ciągu 20 lat populacja spadła o ponad 90 procent
  Śluzice mają niezwykłe właściwości Foto: Reuters | Video: Oregon State Police

  Meksykańskie władze będą ratować krytycznie zagrożonego wyginięciem morświna kalifornijskiego. Szacuje się, że w wodach Zatoki Kalifornijskiej zostało już tylko dziesięć osobników tego gatunku.

  Morświn kalifornijski (Phocoena sinus) to najmniejszy na świecie gatunek morświna. Jest gatunkiem endemicznym i występuje jedynie w północnej części Zatoki Kalifornijskiej. Jak podała WWF, w ciągu 20 lat populacja morświna kalifornijskiego spadła o ponad 90 procent. W 2019 roku zostało już tylko dziesięć osobników.

  Władze Meksyku chcą ratować ten krytycznie zagrożony gatunek. Zamierzają prowadzić kampanie edukacyjne i oznaczyć bojami obszar, na którym mieszka.

  - Fizycznie ustawimy granice, aby lepiej zidentyfikować obszar, do którego nie powinno się wpływać - powiedział Sergio Sanchez zastępca ministra ochrony środowiska.

  Nie mają co jeść

  Jedną z przyczyn wymierania morświnów kalifornijskich jest ograniczenie populacji spożywanych przez nie ryb totoaba. W Chinach są one uważane za przysmak. Dlatego urzędnicy zapowiedzieli, że poproszą o wsparcie Stany Zjednoczone i Chiny, aby kraje te zdelegalizowały połowy totoaba.

  Ekolodzy nie są jednak w pełni usatysfakcjonowani zapowiedziami meksykańskiego rządu. Twierdzą, że w planie brakuje szczegółów. Działacze na rzecz ochrony środowiska ostrzegli, że jeśli rząd meksykański nie zadziała szybko, morświny kalifornijskie znikną na zawsze.

  Gwałtowny spadek populacji

  Morświny kalifornijskie odkryto w 1958 roku. Gatunek cechuje się mniejszą głową i krótszym pyskiem w porównaniu do innych waleni. Mają ciemnoszare ubarwienie grzbietu i jaśniejszy spód. Najczęściej były spotykane pojedynczo albo w niewielkich grupach.

  Jeszcze w 1999 roku liczebność populacji wynosiła ponad 560 osobników. Według danych sprzed pięciu lat w wodach Zatoki Kalifornijskiej żyło 97 morświnów, zaś w roku 2018 tylko 12. Obecnie jest zaledwie 10 osobników.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Morświny kalifornijskie
  Zabijamy wszyscy te zwierzęta, jako ludzie nie jesteśmy odpowiedzialni, za chwile zostaniemy tylko my!!!!
  Straszne, nie mogę się z tym pogodzić !!!
  ~Malina /2019-03-22 09:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...