Informacje
 • Chcą holować góry lodowe z Antarktydy do Afryki, żeby zakończyć kryzys wodny

  07-05-2018 12:00 Plan ma odmienić losy Kapsztadu
  Bezkresny lodowy krajobraz Antarktydy Foto: Christopher.Michel/VisualHunt.com (CC BY) | Video: NASA/National Science Foundation

  Powstał pomysł na rozwiązanie problemu długotrwałej suszy, z którą obecnie boryka się Kapsztad. Remedium ma być przeciąganie ogromnych gór lodowych z Antarktydy do wybrzeży Afryki.

  Nick Sloane, ekspert ratownictwa morskiego, który  pomógł wyciągnąć z Morza Śródziemnego na mieliznę statek wycieczkowy Costa Concordia, twierdzi, że pomysł przeciągania gór lodowych z Antarktydy do Afryki ma szansę powodzenia. Plan może uratować mieszkańców Kapsztadu, legislacyjnej stolicy Południowej Afryki.

  Największa susza ostatnich 100 lat

  W ciągu ostatnich trzech lat w Kapsztadzie spadła znikoma ilość deszczu. Miasto to boryka się obecnie z największą suszą w ciągu ostatnich stu lat. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, władze będą zmuszone wyłączyć większość kranów w przyszłym roku.

  Przez ostatnich kilka miesięcy rząd miasta nakłaniał mieszkańców do drastycznego ograniczenia zużycia wody poprzez branie szybkich pryszniców, ponowne wykorzystanie wody w toaletach oraz oszczędne nawadnianie ogrodów. Pomimo tego kraj znalazł się w kryzysie wodnym.

  Nadzieja na wodę

  - Chcemy pokazać, że skoro nie ma innego pomysłu na rozwiązanie kryzysu wodnego, to my mamy rozwiązanie, o którym nikt wcześniej nie pomyślał - powiedział Sloane, który bierze w udział w projekcie przeciągnięcia góry lodowej.

  Eksperci planują owinąć góry lodowe specjalną tkaniną, aby zatrzymać ich topnienie. Następnie chcą przymocować je do statków, które popłyną w kierunku Afryki szlakiem zimnego Prądu Benguelskiego. Gdy lód dotrze do lądu afrykańskiego, ma zostać podzielony na mniejsze partie i stopiony. Jak twierdzi Sloane, jedna góra może dostarczyć 150 milionów litrów wody każdego dnia przez rok.

  Bardzo kosztowny projekt

  Zdaniem Sloane'a plan ten, jeżeli zostanie wcielony w życie, może radykalnie odmienić los Kapsztadu. Jego koszt miałby wynieść 130 milionów dolarów amerykańskich. Autorzy projektu pracują obecnie nad pozyskaniem funduszy ze źródeł publicznych oraz prywatnych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @Maciej Tuna
  @Maciej Tuna, Kapsztad leży na 33 równoleżniku, to nie są tereny równikowe.
  ~Pee /2018-05-08 13:45
 • lodowce
  NIKT NA TO NIE WPADŁ ???? - POMYSŁ Z LAT 70-80 , TYLKO ŻE WTEDY BYŁO TO NIEOPŁACALNE!!
  ~KAPITAN /2018-05-08 11:57
 • Cholowanie lodowca
  Jak dla mnie jest to troche nie normalnie cholowanie lodowca szczagolnie na tereny równikowe ze wzgledu na różnice temperatur wód ktore znajduja sie na biegunach . Wydaje mi sie ze lepszym rozwiazaniem bylo by wybudowac w Kapsztadzie przepompownie wody ktora usuwala by sól z wody morskiej na wodę czysta(pitna) zaś nagromadzona sól można bylo by transportowac statkami na potrzeby innych konsumentow.
  ~Maciej Tuna /2018-05-07 14:51
 • A jak zaszkodzi to reszcie?
  Czy aby parowanie wody do atmosfery nie spowoduje ulewnych deszczow i powodzi.Czy nastapi rozstrojenie pogodowe przez ten projekt?
  ~marmundo /2018-05-07 13:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...