Informacje

 • Chicago zasypane, Waszyngton czeka na największe śnieżyce tej zimy

  06-03-2013 07:24

  Potężne burze śnieżne paraliżują Stany Zjednoczone

  Chicago zasypane, Waszyngton czeka na największe śnieżyce tej zimy

  Duzo śniegu spadło w Chicago

  ENEX

  Ponad tysiąc odwołanych lotów, wypadki na drogach i zawieszone zajęcia w szkołach. Tak przedstawiają się najbardziej odczuwalne skutki śnieżyc, które we wtorek przeszły nad środkową częścią USA, zasypując m.in. Chicago. Aktualnie śnieżyce zbliżają się do północnego wschodu Stanów. W Waszyngtonie ma spaść najwięcej śniegu tegorocznej zimy.

  Atak zimy najbardziej odczuli podróżni na lotniskach w Chicago, na których odwołano we wtorek co najmniej 1100 lotów. Na O'Hare z powodu opadów śniegu wstrzymano starty i lądowania 900 samolotów, na drugim chicagowskim lotnisku Midway odwołano 240 lotów.

  Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service) wydała dla metropolii chicagowskiej ostrzeżenie przed gwałtownym załamaniem pogody, które obowiązywało do północy we wtorek czasu lokalnego.

  Padł rekord

  W punkcie pomiarowym na międzynarodowym lotnisku O'Hare w godzinach wieczornych we wtorek odnotowano ponad 20 cm śniegu, tym samym został pobity rekord opadów dla 5 marca. Poprzedni rekord padł w 1999 roku. Był to zarazem największy opad śniegu w jeden dzień od czasów pamiętnej śnieżycy z 2011 r., która sparaliżowała Wietrzne Miasto. Prawie tysiąc samochodów utknęło wtedy w zaspach na drodze szybkiego ruchu Lake Shore Drive położonej nad jeziorem Michigan.

  Wypadki, pozamykane szkoły

  Wczoraj nie było problemów z przejezdnością dróg, ale doszło do wielu stłuczek i wypadków. Setki szkół w Chicago i na przedmieściach zawiesiły zajęcia w obawie przed potężnymi opadami śniegu. Podobna sytuacja panowała w innych miastach stanu Illinois oraz w kilku innych stanach.

  Pora na Waszyngton

  Gwałtowne śnieżyce znad środkowej części USA zaczęły we wtorek wieczorem czasu lokalnego przemieszczać się na wschód kraju. Przed atakiem żywiołu w środowy poranek ostrzegano mieszkańców Waszyngtonu i Baltimore. Linie lotnicze United Airlines odwołały ok. 650 lotów zaplanowanych na środę na lotnisku Dulles pod Waszyngtonem. Inny przewoźnik, U.S. Airways, zawiesił 350 lotów. Synoptycy ostrzegli mieszkańców amerykańskiej stolicy przed największymi opadami tego sezonu zimowego.

  - To będzie z pewnością najsilniejsza burza śnieżna dla tego miasta tej zimy - twierdzi Bruce Sullivan, meteorolog z NWS.

  Front ma przynieść intensywne opady mokrego śniegu. Według przewidywań synoptyków spadnie tam do 40 cm białego puchu.

  Śnieżyce od poniedziałku

  Śnieżny front uderzył na północy terytorium USA w poniedziałek po południu. Zamieć szalała w Północnej Dakocie i Minnesocie, gdzie przyniosła zaspy sięgające metra. Podczas jej trwania widzialność spadła do 400 metrów. Departament transportu w Północnej Dakocie zalecał, żeby od poniedziałkowego wieczora po wtorkowy poranek zrezygnować z podróży samochodem. Jak informowały amerykańskie media, także w Minneapolis w stanie Minnesota trzeba było odwoływać loty z międzynarodowego lotniska.

  Karambole w Kolorado

  Intensywna burza śnieżna z silnym wiatrem w ostatnich dniach nawiedziła również stan Kolorado. Doprowadziła ona do dwóch poważnych karamboli, w których zderzyło się łącznie 50 samochodów. Na pewien czas trzeba było zamknąć autostradę. Na szczęście nikt nie doznał poważnych obrażeń.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zima stulecia w Chicago
  Rok 1967 -pokrywa snieżna grubosci 2 metrów -dzisiejsze 20 cm to "mały Pikuś"
  ~stan53 /2013-03-06 11:00
 • Zima w Chicago
  To nie jest zima w Chicago-w latach 60 tych spadło tyle śniegu ,że dzieci z dachów domów jednorodzinnych mogły zjeżdżać .Do domów chodzilo sie tunelami .Pozdrawiam MT Prospect
  ~stan53 /2013-03-06 10:34
 • zimny północny Pacyfik
  W Waszyngtonie i Nowym Yorku, Bostonie, może spaść powyżej 10 cali śniegu. Najpierw na wybrzeżu będzie padał deszcz. Zupełnie jak u nas, tylko w Polsce śnieg przyjdzie po deszczu z południa. Pozdrawiam Stany. Błagam, nie mówcie tylko o globalnym ociepleniu, bo to stanie się wkrótce śmieszne. Zimy będą zimniejsze, a lata bardziej gorące, tak jak było w okresie podobnej jak teraz aktywności Słońca na początku XX wieku. Jak nie wierzycie, to zapytajcie swoich mondrali z NASA.
  ~metek /2013-03-05 21:46
 • Do roxi3
  Zawsze najwięcej do powiedzenia mają ci , którzy powinni milczeć ponieważ nie wiedzą o czym mówią......,no i nie bez znaczenia jest fakt,że mogą komuś dołożyć,opluć,obrazić itd......
  ~alalila /2013-03-05 18:00
 • halo, halo tu Chicago
  Lopatki gotowe ..... czekamy :)
  ~amarella /2013-03-05 14:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...