Informacje
 • Chmara jętek obległa jedno z amerykańskich miast. Miały 24 godziny na złożenie jaj

  22-07-2014 10:23 Przyfrunęły znad rzeki Missisipi do miasta La Crosse (Wisconsin)

  Potężna chmara jętek przyfrunęła kilka dni temu do amerykańskiego miasta La Crosse. Owadów było tak dużo, że meteorolodzy mogli śledzić ich ruch na obrazie radarowym. - To był jeden z największych rojów owadów, jakie widzieliśmy - informowali eksperci na łamach lokalnych czasopism. Jętki obległy sporą część miasta. Nic dziwnego, miały zaledwie dobę na to, by znaleźć dogodne miejsce do złożenia jaj.

  Setki tysięcy larw przeobraziły się w niedzielę wieczorem w jętki. Owady przefrunęły z rejonu rzeki Missisipi do miasta La Crosse (Wisconsin). Natychmiast też obległy uliczne lampy, znaki drogowe, budynki i wszystko, co napotkały na swojej drodze.

  Śledzili je na radarach

  Chmara owadów była potężna. Jętki można było zaobserwować na obrazie radarowym. Eksperci informują, że to nic nadzwyczajnego, bo przecież te zwierzęta leciały w powietrzu, dlatego - niczym chmura - były widoczne na radarze.

  Jednak podkreślają, że w tym roku skupisko owadów było większe niż zwykle. - To był jeden z największych rojów owadów, jakie widzieliśmy - przyznał jeden z meteorologów.

  Wyjątkowo późne przeobrażenie

  Naukowcy wyjaśniają, że jętki składają jaja mniej więcej w tym samym czasie, dlatego poczwarki przeobraziły się w owady w jednym momencie. Niemniej, w tym roku jętki wykluły się wyjątkowo późno. Zazwyczaj dochodzi do tego pod koniec czerwca, ale tegoroczna chłodna wiosna opóźniła proces przeobrażania.

  Meteorolodzy podkreślają, że sam fakt pojawienia się jętek w tak dużej liczbie, to dobry znak. Dlaczego? Zwierzęta te żyją jedynie w obszarach, gdzie woda jest wysokiej jakości.

  Krótkie życie jętki

  - Stanowią pokarm dla ryb, ptaków i nietoperzy. Kolejną zaletą tych owadów jest to, że przenoszą  substancje odżywcze, takie jak fosfor i azot, z rzeki na ląd - mówi o jętkach Dan Baumgardt z Narodowego Serwisu Meteorologicznego USA.

  Według eksperta, w ciągu kilku następnych dni można będzie zaobserwować kolejne roje. Kolejnej szansy na spotkanie tych zwierząt należy wyczekiwać za rok. Jętki żyją zaledwie 1-2 dni pod postacią owadów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami jeszcze kilka dni chłodnego lata, a potem duże ocieplenie....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie w zasięgu niżu Rico znad Rosji....