Informacje
 • Co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Turcji

  10-07-2015 10:36 Wakacyjny bezpiecznik TVN Meteo Active

  Stambuł

  Enrique Freire/ Flickr

  Turcja - kraj bogatej historii, wspaniałej kultury i pysznego jedzenia. Zanim ją odwiedzisz, warto, żebyś poznał informacje niezbędne każdemu turyście.

  Sezon turystyczny w Turcji trwa od początku maja do końca października. - Temperatura przekracza wtedy 20 st. C, a opady deszczu są znikome - mówi Paweł Rudnicki, pracownik biura podróży.

  W sezonie kilka razy dziennie latają tam bezpośrednio samoloty czarterowe. - Koszt biletu to czasami niecałe 400-500 zł - dodaje Rudnicki.

  Zwiedzanie i zabawa

  Jeśli lubisz zwiedzać, ale też dobrze się bawić, postaw na Stambuł. To największe i najbogatsze kulturowo miasto Turcji. O atrakcjach turystycznych przeczytasz w przewodniku, najciekawsze kluby znajdziesz w centrum, ale o zasadach zachowania w meczetach możesz nie wiedzieć.

  - 99 proc. wyznawców Turcji to islamiści. Przed wejściem do meczetu pamiętajmy o zdjęciu butów, nałożeniu na głowę chusty, okryciu ramion i noszeniu długich spodni - mówi Piotr Orliński, współautor bloga Oops!sidedown.

  Jeśli zamierzasz podróżować z rodziną, jedź na południe Turcji. Znajdziesz tam piękne piaszczyste plaże i dobre hotele.

  Zakupy

  Będąc w Turcji, musisz odwiedzić którykolwiek z bazarów. W Stambule najlepiej Kryty Bazar ( ma powierzchnię trzech hektarów, na których znajduje się około 3500 sklepików). Jeżeli zapragniesz tam coś kupić, targuj się - to element tureckiej kultury.

  - W dobrym tonie jest targowanie się, trzeba znać parę różnych trików, dobrym sposobem jest np. udawanie pozornego niezainteresowania. Są też kupcy, którzy lubią sobie dużo porozmawiać. W czasie dyskusji obniżają cenę - mówi Karolina Kulawik współautorka bloga Oops!sidedown.

  Jedzenie

  Turcja kebabem stoi. Do niego zamów koniecznie ajran (napój z jogurtu, wody i soli), ale spróbuj też soku z czarnej marchwi.

  Gdzie nie jechać

  Są regiony w Turcji, w które lepiej się nie zapuszczać. Ostrzega przed nimi Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej:

  "W związku z niestabilną sytuacją na pograniczu turecko-syryjskim, turecko-irackim oraz sporadycznie w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe zachowanie szczególnej ostrożności".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Turcja jest supcio
  Bardzo fajny filmik i wszystko sie zgadza z rzeczywistością:-)Marta Gratuluje:-)
  ~Rob /2015-07-26 10:29
 • choroba bostońska
  szkoda, że przed wyjazdem rok temu nikt nie wspominał, że w basenach nikt nie zmienia wody, nie " chloruje"... dzieci dostały chorobę bostońską ( hotel za 25000 - 2 tyg) masakra koszmar tragedia... mamuśki poczytajcie o tej chorobie!!!!
  ~anna /2015-07-10 18:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...