Informacje

 • Coraz więcej ofiar, powodzie nie ustają. Tak Harvey zmienił Teksas

  01-09-2017 08:12

  Na zdjęciach satelitarnych widać ogrom zniszczeń

  Co najmniej 50 osób mogło zginąć w Teksasie na skutek huraganu Harvey - podały władze w czwartek czasu lokalnego. Huragan zmienił obszar tego stanu nie do poznania. Najlepiej widać to na zdjęciach satelitarnych wykonanych przed i po przejściu żywiołu.

  Harvey uderzył w stan Teksas w sobotę 26 sierpnia o godzinie 6 naszego czasu. Został wtedy zakwalifikowany jako huragan czwartego - w pięciostopniowej skali - stopnia. Towarzyszył mu wiatr dochodzący w porywach do 215 km/h. To sprawiło, że był najsilniejszą burzą w tym stanie od 1961 roku. Harvey przekształcił się w burzę tropikalną, która przyniosła ulewne opady deszczu. Opady spowodowały tragiczną w skutkach powódź.

  Jak podało w środę Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC), Harvey został zdeklasowany do poziomu depresji tropikalnej. NHC podało jednak, że "katastrofalne i zagrażające życiu powodzie nie ustaną w okolicach Houston, Beaumont/Port Arthur na wschód od południowo-zachodniej Luizjany do końca tygodnia".

  Więcej przeczytasz tutaj

  Straty i ofiary

  Prezydent Donald Trump poinformował, że przekaże milion dolarów z własnej kieszeni na walkę ze zniszczeniami spowodowanymi przez huragan Harvey. Wcześniej takie kwoty przekazali m.in. aktorzy Sandra Bullock i Leonardo Di Caprio. Według prasy rząd zamierza wydać na pomoc poszkodowanym blisko sześć miliardów dolarów.

  W wyniku huraganu i powodzi zginęło ponad 50 osób. Poprzednie doniesienia mówiły o 37 lub 44 ofiarach. Straty materialne szacuje się na dziesiątki miliardów dolarów. Według wstępnych obliczeń Harvey może okazać się najkosztowniejszą klęską żywiołową w historii USA.

  Ogrom zniszczeń

  Telewizja CNN na zdjęciach satelitarnych pokazuje skalę zniszczeń spowodowanych przez żywioł.

  Z kosmosu widać jak kolejne części Teksasu w takich rejonach jak Holiday Lakes, Simonton, Brookshire czy Angleton zmieniały się zupełnie po nadejściu fal powodziowych.

  W 120-tysięcznym Beaumont, około 165 km na wschód od Houston, mieszkańcy zostali odcięci od dostaw wody, a z powodu wzbierania pobliskiej rzeki ewakuowano lokalny szpital i mieszkańców sąsiedniego hrabstwa Orange.

  W Houston strażacy przeszukują domy w poszukiwaniu ocalonych oraz w celu wydobycia ciał ofiar. Część mieszkańców zaczęła wracać do domów, by ocenić skalę zniszczeń.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...