Informacje

 • Coraz więcej wody w rzekach. "Nadal odczuwamy skutki tej ogromnej burzy"

  16:40

  Ponad 200 tysięcy odbiorców wciąż bez prądu

  Mieszkańcy obawiają się wylewających rzek Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO | Video: ENEX

  Tysiące domów, lokalnych dróg i autostrad w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych znajduje się pod wodą. Poziom rzek nadal rośnie, a synoptycy ostrzegają przed kolejnymi powodziami.

  Mieszkańcy Karoliny Północnej i Południowej wciąż odczuwają skutki Florence. Po intensywnych opadach deszczu towarzyszących żywiołowi wiele budynków i domów zostało zalanych. Woda utrudnia ludziom powrót do miejsc zamieszkania. Borykają się z tym między innymi mieszkańcy Fair Bluff w Karolinie Północnej.

  - Nie byłem w domu, od kiedy to się zaczęło. Teraz też nie mogę się tam dostać - powiedział agencji Reutersa Chris Chafin, szef policji w Fair Bluff. Miasto odcięte jest od świata od momentu wylania rzeki Lumber.

  - Nadal odczuwamy skutki tej ogromnej burzy - powiedział Roy Cooper, gubernator Karoliny Północnej. - Mimo że prognozy nie przewidują znacznych opadów, a słońce może zaświecić w wielu częściach naszego stanu, poziom wody w rzekach wciąż rośnie i może być więcej powodzi - dodał.

  W Karolinie Północnej ponad 15 tysięcy osób znajduje się w schronach. Jak informuje CNN, rannych jest około 12 tysięcy.

  30 kwintylionów wody

  Rosną też obawy o stan wody w rzece Cape Fear w Karolinie Północnej. Synoptycy spodziewają się, że będzie on nadal wzrastał. Stwarza to zagrożenie dla ponad 200 tysięcy mieszkańców miasta Fayetteville. Intensywne opady deszczu utrudniają naprawę zerwanych linii energetycznych, oczyszczanie dróg oraz powrót mieszkańców do swoich domów. Narodowa Służba Pogodowa (NWS) szacuje, że do całej Karoliny Północnej Florence przyniosła nawet 30 kwintylionów litrów deszczu.

  - Powodzie mogą wystąpić jeszcze w ten weekend i w przyszłym tygodniu. To są wciąż niepokojące wieści - powiedział Hal Austin, meteorolog (NWS). Ulewne deszcze mogą nawiedzić obszar północno-wschodniej części Stanów - od Pensylwanii po południową część Nowej Anglii. Szacuje się, że szkody spowodowane przez Florence wyniosą około 22 miliardy dolarów.

  "To nie rzeka, to droga"

  Departament policji w Fayetteville, mieście położonym w Karolinie Północnej, udostępnił na Facebooku zdjęcie, które pokazuje skutki Florence. Rzeka Cape Fear wylała i utworzyła nową w miejscu, gdzie kiedyś przebiegała droga. "To nie rzeka... to droga międzystanowa numer 40" - napisał na Twitterze departament transportu. "To ilustruje nasze przesłanie. Podróżowanie w tej części stanu jest niemożliwe i niebezpieczne".

  Na zdjęciach widać, jak poziom wody drastycznie rośnie. Sięga ona niemalże najwyższej części jednego z okolicznych mostów. Osoby, które mieszkają w odległości 1,6 kilometra od rzeki, muszą się ewakuować.

  - Następnych 48 godzin będzie krytycznych - ostrzegał we wtorek Brock Long, szef Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.  Ofiary śmiertelne

  Huragan Florence dotarł do wybrzeży Karoliny Północnej i Karoliny Południowej w piątek 14 września. Stało się to niedaleko Wrightsville Beach. Do 36 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Wcześniej 27 osób zmarło w Karolinie Północnej, a osiem w Południowej. Wśród przyczyn śmierci wymienia się: utonięcia, pożary, zawalone drzewa, zatrucia tlenkiem węgla, zawały serca i porażenia prądem.

  - Pamiętajcie: większość zgonów powiązanych z burzą to utonięcia w wodach wezbranych rzek, bardzo często dochodzi do nich w samochodach - mówił gubernator Karoliny Północnej Roy Cooper. - Nie przejeżdżajcie przez wodę - ostrzegał.

  Narodowa Służba Pogodowa ostrzegała również przed możliwością utworzenia się tornad w hrabstwie Horry w Karolinie Południowej. Mieszkańcy Myrtle Beach zaobserwowali utworzenie się trąby wodnej. 15-20 tornad pojawiło się w poniedziałek w Wirginii, gdzie zniszczonych zostało wiele budynków. Jedna osoba zginęła po przejściu żywiołu.

   

  Jeżeli mieszkacie na zagrożonym terenie, czekamy na Wasze relacje:

  E-mail: kontakt24@tvn.pl

  Telefon: + 48 22 324 24 24

  Nr sms/mms: +48 516 4444 24

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @ KAROLINA Ludzi jest dużo,ale człowieka znaleźć trudno.
  Wszystko to prawda.Moim zdaniem klęski żywiołowe i wojny uczą pokory i miłości do drugiego człowieka i przypominają nam,że jeszcze istnieje dobro.Od rządzących słyszy się zdania: ''bezpieczeństwo nasze zależy od zwiększania wydatków na zbrojenia'',''chcesz pokoju,szykuj się do wojny,'' ''problemy tego świata należy rozwiązywać siłą.'' Nie wyobrażam sobie problemy w rodzinie załatwiać siłą.To są nieodpowiedzialni ludzie. Ich słowa i myślenie pochodzą od zła.Ziemia, to jest nasza wspólna rodzina i tylko poprzez miłość do drugiego człowieka można uratować naszą planetę i osiągnąć trwały pokój.Prawo miłości panujące w wszechświecie zamieniają na nienawiść do drugiego człowieka.Zanim zgotują nam piekło wojny, może przedtem ''zbuntowany'' klimat zdąży ich pochłonąć,a nadchodząca zima zamrozić .
  ~Lech /2018-09-18 22:55
 • Europa również zagrożona huraganami.
  Codziennie czytamy i słyszymy o klęskach w różnych częściach świata związanych z pogodą.W Europie,jak na razie spokojnie.Moim zdaniem ten spokój, to może być ''cisza przed burzą''. Długo utrzymujące się wysokie temperatury mogą być m.inn. przyczyną do powstawania cyklonów w Europie o zwiększonej sile, niż było to do tej pory.
  ~Lech /2018-09-18 20:05
 • @ KAROLINA
  On przyjdzie juz niedlugo.
  ~Alek /2018-09-18 01:33
 • benzyna
  tak jest, dzisiaj tankowalem, i cena jest $2.53 za galon czyli $0.67 za litr czyli 2,46 zlotych za litr.
  ~marco /2018-09-17 20:56
 • Jaki szkok Pablo
  Polaków rząd może robić co chce, a my nic z nimi nie robimy. W USA jest inaczej. Jak ktoś ich oszuka, to widziałeś co się dzieje na ulicach.. a my w internecie i w domu przy tv pijąć piwo.. to można nas trzepać ile się chce. bo pozwalamy
  ~Polak /2018-09-17 08:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Procesy naturalne na lądzie, w wodzie i w powietrzu decydują o życiu na Ziemi. W...

Tomasz Wasilewski

alt

Po chwilowym i niezbyt dużym ochłodzeniu do Polski znowu zmierza fala gorącego p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem rozległego wyżu znad Ukrainy. ...