Informacje
 • Cyklon Abigail uderzył w Wyspy Brytyjskie. Wiatr ma prędkość huraganu

  12-11-2015 15:47 Powstaną poważne utrudnienia

  Pogoda daje się Anglikom we znaki

  Twitter

  W czwartek do Wielkiej Brytanii i Irlandii dotarł cyklon Abigail. Przyniósł bardzo silne porywy wiatru. Lokalni synoptycy ostrzegają przed intensywnym deszczem i związanym z żywiołem utrudnieniami. W niektórych regionach może spaść do 200 l/mkw. deszczu, więc pojawią się powodzie.

  W Szkocji i zachodniej Irlandii porywy wiatru przekraczają 120 km/h. W Bealach w Szkocji wiatr około godziny 14 dochodził do 131 km/h. Natomiast w Irlandii w Belmullet odnotowano porywy o prędkości 122 km/h. Specjaliści z Met Office podają, że porywy wiatru w północnych regionach Wysp Brytyjskich mogą dojść do 144 km/h.

  Natomiast w południowej Anglii podmuchy wiatru sięgają 50-65 km/h.

  Lokalni synoptycy informują, że w niektórych regionach w północnej Irlandii, Szkocji oraz północno-zachodniej Anglii w ciągu mniej niż 48 godzin może spaść miesięczna norma opadowa. Tak duża suma opadu przyczyni się do wielu podtopień i powodzi.

  Niektóre regiony w północnej Szkocji i północno-wschodniej Anglii od soboty do poniedziałku może zalać 200 l/mkw. deszczu.

  Wiatr utrudni życie

  Wichury spowodują opóźnienia w podróżach - zarówno powietrznych, jak i kolejowych. Mogą także wystąpić przerwy w dostawie prądu i uszkodzenia drzew.

  W piątek na obszarze zachodniej Irlandii, zachodniej Szkocji, północnej Walii oraz na wybrzeżu północnej Anglii spadnie 25-50 l/mkw. deszczu. Pojedyncze opady na zachodzie Szkocji mogą osiągać 100 l/mkw. Istnieje ryzyko wystąpienia powodzi.

  Temperatura się obniży

  Następnie Abigail ustąpi, choć silny zachodni i północno-zachodni wiatr nadal będzie występować na Wyspach Brytyjskich. Synoptycy spodziewają się, że nadciągnie chłodniejsze powietrze, które spowoduje spadek temperatur w tym regionie do normalnego poziomu.

  Najgorsze przed nami

  Po Abigail przyjdzie czas na Kate. Ten tropikalny cyklon wejdzie w interakcję z większym systemem burzowym i uderzy w Irlandię i Wielką Brytanię w niedzielę lub poniedziałek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • cyklon
  Cyklon − rodzaj cyrkulacji atmosferycznej typowej dla niżów barycznych; wirowy układ wiatrów w obrębie niżu (przemieszczają się po liniach spiralnych od zewnątrz do środka), na półkuli północnej kierunek przeciwny do kierunku ruchu wskazówek zegara, zaś na południowej zgodny z kierunkiem wskazówek zegara (zob. efekt Coriolisa).

  Cyklony występują zazwyczaj w umiarkowanych i wysokich szerokościach geograficznych, ich przechodzeniu towarzyszą zmiany pogody (zmiany temperatury powietrza, ciśnienia, prędkości wiatru, pojawienie się silnych opadów itp.). Cyklony o katastrofalnych nieraz skutkach, występujące w niskich szerokościach geograficznych określa się jako cyklony tropikalne.
  ~havok /2015-11-12 11:35
 • m/s
  32
  HugoBruno /2015-11-12 04:57
 • York Anglia 20-25
  A jaka jest prognozowana pogoda na 20-25 listopada w York Anglia?
  ~Ola /2015-11-11 23:15
 • Cyklon? A może halny.
  Cyklon to regionalna nazwa wiatru występującego na Oceanie Indyjskim.
  ~erti /2015-11-11 16:40
 • LATAWCE
  Jade do Szkocji popuszczac latawce
  ~slawek /2015-11-11 11:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...