Informacje

 • Cyklon Debbie przybiera na sile przed uderzeniem w ląd. "Jest naprawdę niewesoło"

  27-03-2017 21:48

  Relacja Polki mieszkającej w Australii

  Sytuacja na wschodnim wybrzeżu Australii

  Monika Pietrzak

  Cyklon tropikalny Debbie ma dotrzeć do wschodniego wybrzeża Australii we wtorek rano lokalnego czasu. Sytuację z miejsca, gdzie lada chwila uderzy, relacjonuje Polka mieszkająca w stanie Queensland.

  Wiatr towarzyszący cyklonowi osiąga miejscami prędkość nawet 240 km/h. Warunki pogodowe w regionach, do których dociera żywioł bardzo szybko się pogarszają. Cyklon, który ma dotrzeć do wschodniego wybrzeża Australii we wtorek lokalnego czasu, najprawdopodobniej przyniesie niszczycielski wiatr, opady powodujące powodzie i niebezpieczne burze.

  Przygotowując się do nadejścia cyklonu w Queensland ewakuowano około 3500 osób. Przeniesienie się w bezpieczniejsze miejsce zalecano 25 tysiącom ludzi.

  Obecnie Debbie jest cyklonem czwartej kategorii, jednak możliwe jest to, że zyska na sile i osiągnie kategorię piątą w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona.

  Relacja Polki z Queensland

  Na północnym wschodzie Queensland, gdzie docierają pierwsze oznaki zbliżającego się cyklonu, na przedmieściach stanu - w Airlie Beach - od dwóch lat mieszka pani Monika. Nie jest ona jedyną Polką w tym regionie.

  - W Airlie Beach mieszka osiem polskich rodzin z dziećmi, na razie wszyscy jesteśmy cali. Są też jacyś Polacy z Sydney i jedna para z Gliwic, która utknęła tu w drodze do Cairns. Jest naprawdę niewesoło - relacjonowała pani Monika.

  Dostaliśmy od niej zdjęcia z Airlie Beach, z czasu zanim Debbie dała o sobie znać. Już wtedy silny wiatr wyginał palmy i powodował ulewne opady. Zaledwie kilka godzin później - w poniedziałek około godz. 22 lokalnego czasu - pani Monika stwierdziła, że "teraz to strach wyjść za drzwi".

  - Właśnie zostaliśmy bez elektryczności, wieje i leje masakrycznie. Zobaczymy, jak będzie jutro - dodała.

  Wydano ostrzeżenia

  Najsilniejszy wiatr ma wiać na południe i południowy zachód od centrum cyklonu. Australijska agencja meteorologiczna Bureau of Meteorology wydała ostrzeżenia pogodowe dla niektórych regionów Queensland, od miejscowości Lucinda do St. Lawrence.

  Cyklon ma dotrzeć na ląd we wtorek rano i uderzyć w rejonie miejscowości Townsville i Mackay.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Ochłodzenie, które dopiero się zaczęło, wkrótce może być jeszcze silniejsze....

Wojciech Raczyński

alt

Za frontem napłynie do nas chłodne i wilgotne powietrze....