Informacje
 • Cyklon Idai dotarł do Zimbabwe.
  Kilkadziesiąt ofiar, wiele zaginionych

  17-03-2019 21:32 Najsilniejszy cyklon od 2000 roku
  Cyklon Idai pozbawił życia ponad 650 osób Foto: Reuters/TONY SAYWOOD | Video: Reuters

  Cyklon Idai dotarł do Zimbabwe. Zginęły co najmniej 64 osoby. Żywioł zniszczył domy, mosty i drogi. Służby mają trudności z dotarciem do poszkodowanych.

  Ze skutkami cyklonu mieszkańcy zmagają się od piątku.

  - Bilans ofiar wzrósł z 31 do 64. Niektóre z ciał znaleziono, jak pływały w rzekach - powiedział reporterom July Moyo, przedstawiciel lokalnych władz. - Jest też wiele zaginionych - dodał.

  Trudności w dotarciu do poszkodowanych

  Joshua Sacco, członek parlamentu w Chimanimani w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera stwierdził, że "nigdy wcześniej nie widział takich zniszczeń". Dodał, że ratownicy mają spore trudności, by dotrzeć do poszkodowanych.

  Ministerstwo Informacji przekazało, że akcja ratunkowa jest spowolniona z powodu znacznego zniszczenia infrastruktury. Brakuje prądu, są przerwy w komunikacji. Dopiero w niedzielę z pomocą wojskowego śmigłowca udało się wydostać część poszkodowanych i przetransportować ich do szpitali. Mieszkańcy rozpoczęli na Twitterze zbiórkę funduszy, a władze próbowały pozyskać pieniądze od osób prywatnych, firm i organizacji międzynarodowych.

  Władze Zimbabwe ogłosiły w dystrykcie Chimanimani stan klęski żywiołowej, co pozwoli uruchomić rezerwy budżetowe. Prezydent Emmerson Mnangagwa, który przebywał z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, po krytyce przez opozycję oświadczył, że skróci swą wizytę i bezpośrednio zaangażuje się w pomoc.

  Idai jest największym cyklonem, jaki uderzył w Zimbabwe od czasu Eline. Ten w lutym 2000 roku doszczętnie zniszczył wschodnie i południowe regiony kraju.

  Wcześniej Idai nawiedził Mozambik, powodując duże zniszczenia.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...