Informacje
 • "Czarny śnieg" na Syberii

  18-02-2019 20:58 Winne są zakłady przemysłowe

  Prokopjewsk na południu Rosji przykryła warstwa pyłu, zabarwiając śnieg na czarno. Mieszkańcy boją się, że może być on groźny dla zdrowia.

  Mieszkańcy Prokopjewska w obwodzie kemerowskim na południu Rosji w niedzielę ujrzeli niecodzienny widok - śnieg przybrał szary, a miejscami czarny kolor. Niektóre zaspy śniegu wyglądały jak hałdy węgla.

  Śnieg zmienił kolor

  Ludzie boją się, że pył który zmienił kolor śniegu, może być toksyczny. Jeden z mieszkańców mówił, że jego córka wyszła na dwór w niebieskich rękawiczkach, a wróciła do domu już w czarnych.

  Wszystkiemu winne są okoliczne kopalnie i fabryki, produkujące znaczne ilości szkodliwych substancji, które zanieczyszczają powietrze.

  - Cały czas monitorujemy poziom zanieczyszczeń w naszych zakładach, ale nie jesteśmy w stanie usuwać pyłu zalegającego na ulicach - mówił Anatolij Wołkow, dyrektor przedsiębiorstwa węglowego w Prokopjewsku.

  - Musimy stawiać czoła trudnej sytuacji ekologicznej, którą odziedziczyliśmy po poprzednich rządach. Kopalnie odkrywkowe zbliżyły się bardzo do miast - mówił Siergiej Cywilow, pełniący obowiązki gubernatora obwodu kemerowskiego.

  Wszczęto śledztwo

  "Czarny śnieg" zalega w trzech syberyjskich miastach w obwodzie kemerowskim - Prokopjewsku, Kisielowsku i Lenińsku Kuźnieckim. To tak zwane Kuźnieckie Zagłębie Węglowe, czyli jeden z największych regionów wydobycia węgla kamiennego na świecie.

  Lokalna prokuratura wszczęła śledztwo, żeby wyjaśnić skąd tyle pyłu znalazło się w powietrzu i czy może być on groźny dla ludzi. To niewykluczone, bo średnia długość życia mieszkańców Zagłębia jest o cztery lata krótsza niż u przeciętnego Rosjanina.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • dlaczego?
  Dlaczego brak komentarzy co nie wygodne ze znowu sciema upierdliwcy jestescie,czarnego sniegu nie widzieli jak lezy ze trzy lata a my zaraz nowina.jak te malpy.
  ~gnida /2019-02-19 09:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Najbliższe dni przyniosą nam wyjątkowo wysoką jak na grudzień temperaturę. Na te...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...