Informacje
 • Czy to już nowa wyspa na Kanarach? Podwodne "jacuzzi" nadal aktywne

  07-11-2011 20:32 Z El Hierro ewakuowani są ludzie
  Czy to już nowa wyspa na Kanarach? Podwodne "jacuzzi" nadal aktywne

  Wybuch zarejestrowany przez miejscowe kamery

  PAP/EPA

  Podwodny wulkan znajdujący się w pobliżu należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich wyspy El Hierro jest jest coraz bardziej aktywny. Systematycznie drży, wyrzucając z siebie do wody ogromne ilości magmy.

  Poza magmą wulkan "zasila" Ocean Atlantycki strumieniami pary pełnymi popiołu i materiałem piroklastycznym, m.in. pumeksem.

  Ziemia drży od 2 listopada

  Trzęsienia ziemi na El Hierro nie ustają od 2 listopada, kiedy to wstrząsy o sile 4,4 st. Richtera zanotowano wzdłuż El Golfo, położonej na północy wyspy zatoki w kształcie półksiężyca.

  Po trzęsieniu nastąpiły wstrząsy wtórne, które przybrały na sile w piątek, 4 listopada. W ciągu tylko kilku godzin, od północy do 8:30 czasu uniwersalnego, wystąpiło 15 wstrząsów o sile 1,5 st. w skali Richtera bądź większej. Do poniedziałku 7 listopada było ich już 17.

  W sobotę 5 listopada mieszkańcy La Restinga, miasta położonego ok. siedem kilometrów na północ od ujścia wulkanu, zostali poproszeni o opuszczenie swoich domów. Część dlatego, że wzdłuż linii wybrzeża wyczuwalny był zapach siarki, inni z powodu zagrożenia osunięciem się ziemi.

  Podwodne "jacuzzi"

  Wstrząsy pojawiały się na wyspie El Hierro od lipca. Przez cztery miesiące obywatele El Hierro doświadczyli ich około 10 tysięcy. Z biegiem czasu stawały się regularne i coraz silniejsze.

  Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do początku października, kiedy to rozpoczęła się podwodna erupcja. Zauważono, że z wulkanu, którego krater znajduje się na głębokości 150 m pod wodą, wydobywają się bąbelki, pęcherzyki powietrza. Miejscowi nazwali to zjawisko "jacuzzi".

  Erupcja El Hierro budzi dużo kontrowersji. Naukowcy spekulują, że w jej wyniku może powstać nowa wyspa.

  Czytaj więcej

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...