Informacje

 • Degradacja Wielkiej Rafy Koralowej postępuje mimo podjętej ochrony

  15-08-2014 17:41

  UNESCO umieści rafę na liście Zagrożonego Dziedzictwa Światowego?

  Wielka Rafa Koralowa może przestać istnieć

  Shutterstock

  Mimo wielu lat ochrony, Wielka Rafa Koralowa w Australii dalej jest zagrożona. Zmiany klimatu niekorzystnie wpływają na największą na świecie formację stworzoną z organizmów żywych. UNESCO uważa, że to dziedzictwo może za kilka dekad przestać istnieć.

  "Ogólny stan Wielkiej Rafy Koralowej jest słaby, pogorszył się od 2009 roku i przewidujemy, że będzie to postępować w przyszłości" napisane jest w raporcie Biura zajmującego się ochroną rafy wzdłuż wybrzeży Australii (the Great Barrier Reef Marine Park Authority).

  Na liście Unesco

  Rafa jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, rozciąga się na 2 tys. 600 km wzdłuż całego wschodniego wybrzeża Australii. Jest to największa na świecie zwarta struktura stworzona z żywych organizmów. Rafa jest domem dla 600 rodzajów koralowca, 1625 gatunków ryb i 3000 mięczaków.

  Zmiany klimatu i zanieczyszczenia niszczą rafę

  Rafa odbudowałaby się, gdyby zostały ograniczone zanieczyszczenia na poziomie regionalnym i globalnym. To siedlisko najbardziej niszczą zanieczyszczona woda i ocieplenie klimatu. Koralowce na skutek wzrostu temperatury wody zmieniają swój kolor oraz podlegają zakwaszeniu.

  Coraz więcej humbaków

  Według raportu są elementy, które udało się poprawić na skutek działań ochronnych raf. Wieloryby humbaki, krokodyle różańcowe oraz żółw kareta zaczęły się częściej pojawiać na Wielkiej Rafie Koralowej Australii.

  Polityka a ochrona Wielkiej Rafy Koralowej

  Minister Środowiska Greg Hunt napisał w oświadczeniu, że potrzeba wielu lat, by poprawić kondycję rafy koralowej. Wiele naukowców jednak uważa, że zanikanie Wielkiej Rafy Koralowej jest winą rządu, który w ostatnich latach intensywnie inwestuje w sektor energetyczny, a zwłaszcza węglowy. Przyczynia się to do wzrostu temperatury globalnej powietrza.

  Lista Zagrożonego Dziedzictwa Światowego UNESCO

  UNESCO planuje umieścić Wielką Rafę Koralową na liście Zagrożonego Dziedzictwa Światowego, decyzja o tym będzie podjęta w czerwcu przyszłego roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Spadek temperatury poprzedzi upalna pogoda w całej Polsce....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem wyżu znad Karpat. ...