Informacje
 • Dla tego widoku stoją w gigantycznych korkach. "Jest ogromna i tak blisko"

  20-04-2017 10:24 Przy brzegu pojawiła się wielka góra lodowa

  W weekend wielkanocny ruch na autostradzie w pobliżu Ferryland w Kanadzie dosłownie się zatrzymał. Do miasta masowo zaczęli przybywać turyści zafascynowani ogromną górą lodową, która pojawiła się bardzo blisko brzegu.

  Nowa Fundlandia i Labrador nazywane są potocznie "aleją lodowców". Ten przydomek zawdzięczają dużej liczbie gór lodowych, które suną tamtędy każdej wiosny. To skutecznie przyczynia się do rozwoju lokalnej turystyki.

  To nie takie rzadkie

  - Kiedy dzień jest ładny, można zauważyć nawet pięć lub sześć gór - twierdzi Adrian Kavanagh, burmistrz miasta. Większość z nich po prostu przepływa obok, ale ostatni "przybysz" sprawia wrażenie, jakby miał zostać przy brzegu dłuższy czas.

  Większość góry lodowej znajduje się pod wodą, nad jej powierzchnią zauważyć można jedynie jej wierzchołek. Co za tym idzie, wiele z nich grzęźnie na mieliźnie, kiedy zbliża się do wybrzeża.

  Ogromna atrakcja turystyczna

  Rozmiar lodowej góry szacuje się na około 46 metrów w jej najwyższym punkcie. - Jest największą z tych, które do tej pory widziałem w tej okolicy - mówi Kavanagh. - To ogromna góra lodowa i jest tak blisko, że bardzo łatwo jest się z nią sfotografować - dodaje.

  O jej atrakcyjności świadczy fakt, że mieszkańcy Nowej Fundlandii stoją w długich korkach, żeby móc zobaczyć ją na własne oczy.

  Jest ich dużo. Bardzo dużo

  Liczba gór lodowych wpływających na północnoatlantyckie szlaki żeglugowe stale wzrasta, co zmusza statki do zwalniania lub pływania dłuższymi trasami. W tym roku pojawiło się aż 616 gór lodowych. Dla porównania w całym 2016 roku było ich 687.

  Eksperci twierdzą, że silne wiatry wiejące przeciwnie do ruchu wskazówek zegara mogą spychać lodowce na południe. Nie bez znaczenia pozostało także globalne ocieplenie, które przyspieszyło proces rozdrabniania lodu z Grenlandii.


  Niektóre lodowce są z czułością przykrywane prześcieradłami, żeby spowolnić proces ich topnienia:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Też mi widok
  Zwykła bryła lodu.
  marcinponiewierski /2017-04-20 15:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...