Informacje
 • Dlaczego Amerykanie ignorują ostrzeżenia o tornadach?

  16-05-2013 07:34 Wyjaśniają meteorolodzy z serwisu pogodowego AccuWeather
  Dlaczego Amerykanie ignorują ostrzeżenia o tornadach?

  Burzowy front nad Teksasem (spc.noaa.gov)

  NOAA

  Pomimo tego, że system ostrzegania przed trąbami powietrznymi w USA stoi na wysokim poziomie, rokrocznie zjawisko to powoduje śmierć około 60 osób. Amerykańscy meteorolodzy zaczęli się zastanawiać nad tym, co stoi za tym, że ludzie ignorują alarmy.

  Henry Margusity, meteorolog serwisu AccuWeather, uważa, że to dlatego, iż wydaje się zbyt wiele "fałszywych" alarmów. Od stycznia do kwietnia 2013 roku wydano w USA 500 ostrzeżeń przed trąbami powietrznymi, ale tylko 236 tornad faktycznie miało miejsce. W 2011 roku ogłoszono 2,3 tys. alarmów, ale trąb powietrznych tworzyło się jedynie tysiąc.

  To, co meteorolodzy widzą na radarach, nie zawsze zwiastuje tornado. Kiedy ostrzeżenie zostanie wydane, a tornado się nie pojawi, ludzie zaczynają być nieufni, przez co w porzyszłości nie ragują na kolejne alarmy.

  Ponadto Margusity uważa, że w to, że trąba powietrzna stanie na ich drodze, nie wierzą też ludzie, którzy żyją w miejscach rzadko nawiedzanych przez tego typu zjawiska naturalne.

  Nie wierzą, dopóki nie zobaczą

  Dan Kottlowski, również pracujący dla AccuWeather, zaznacza, że nie bez znaczenia jest to, iż wielu ludzi musi zobaczyć tornado na własne oczy, by uwierzyć w to, że ono może im zagrozić. Przekonanie, że kiedy zauważą żywioł, zdążą się ewakuować, jest błędne.

  Zdaniem Berniego Rayno z AccuWeather dużą rolę w tym, że Amerykanie stają się coraz bardziej odporni na alarmy, odgrywają też media. Nadużywają one bowiem określeń typu "historyczne" czy też "śmiertelnie niebezpieczne" w stosunku do klęsk żywiołowych. Dlatego też, żeby poruszać wyobraźnię ludzi zagrożonych np. atakiem śnieżyc, zaczęto używać takich tworów, jak np. "snowpocalypse" (pol. śnieżna apokalipsa).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ja: trwam
  to szatan zsyła trąby babilońskie na niewiernych gdy papież polak był w USA to w stanach gdzie modlono się za wstawienictwo Jana Pawła nie wystapiła żadna trąba przez trzy lata !!!!
  ~gosc /2013-05-17 17:37
 • prosta odpowiedz
  Im wiecej ostrzezen tym wieksze zakupy.
  ~hasz /2013-05-16 18:57
 • System ostrzegania jest
  na wysokim poziomie,n.p. u nas w (...) jest na slupie na wysokosci hmmmm,no prawie na czubku ,i to jest taka tuba co wyje i sie obraca w czasie tego wycia .Ale co sobote w Weekend o 13h z minutami jest pruba systemu.Ludzie co mieszkaja w zasiegu dzwieku tej syreny nie maja poczucia czasu i przestrzeni i sie uodporniaja na nieautoryzowane dzwieki.Jak tornado "idzie" to kazdy chce fotografie "se" zrobic i zostac bohaterem w Internecie.
  ~Trzymaleswinki /2013-05-16 18:43
 • huragany
  sam jesteś czubkiem, jeśli nie wiesz, że nauka może wywoływać różne efekty , a w tym przypadku to rzeczywiście mozna się sugerować, żę zjawiska te są wywoływane przez haarp i in.
  ~amarantowa7 /2013-05-16 14:19
 • ...
  "Tylko 236" tylko mnie się wydaje, że ktoś tu chce nas przekonać że to śmieszna ilość?? Amerykanie to kozaki którzy potrzebują się sparzyć, żeby coś zrozumieć... Gdyby nie wydali ostrzeżenia to mieliby pretensje, że go nie było i zapewne posypały by się głowy i zbiorowe sprawy sądowe. Jeżeli jest możliwość pojawienia się tornada to ludzie powinni o tym wiedzieć, a jeżeli się nie zastosują to ich sprawa.
  ~zzo /2013-05-16 13:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...