Informacje

 • Dotarli do odciętych miejscowości. W jednej nie ocalał żaden dom

  22-04-2013 08:35

  Syczuan po silnym trzęsieniu ziemi

  Chińskim służbom udało się udrożnić zniszczone odcinki dróg prowadzące do dwóch miejscowości odciętych od świata po sobotnim trzęsieniu ziemi w Syczuanie. Dzięki temu dotrą tam ekipy ratownicze, a także dostawy najpotrzebniejszych artykułów. Liczba ofiar śmiertelnych i osób uznanych za zaginione wzrosła do 208, a co najmniej 11,5 tys. zostało rannych.

  W niedzielę poprawiła się sytuacja mieszakńców dwóch miejscowości mocno poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które w sobotę nad ranem nawiedziło chińską prowincję Syczuan. Zostały one odcięte od świata po tym, jak zniszczeniu uległy odcinki prowadzących do nich dróg.

  Najpierw służbom udało się przywrócić ruch na zrujnowanym odcinku drogi S210, łączącym odcięte Lingguan z pobliskim miastem Lushan. Kilka godzin później udrożniony został kolejny fragment tej drogi, prowadzący z Lingguan do drugiej odizolowanej miejscowości - Baoxing.

  Dzięki temu mogły dotrzeć tam ekipy ratownicze oraz transporty z wodą i żywnością oraz artykułami pierwszej potrzeby. W 58-tysięcznym Baoxing sobotnie wstrząsy zniszczyły wszystkie domy, w tym również te niedawno odbudowane po tragicznym trzęsieniu ziemi z 2008 r.

  Dziesiątki tysięcy bez dachu nad głową

  Chińskie media podają, że w sobotnim trzęsieniu ziemi poniosło śmierć lub uważanych za zaginionych jest 207 osób. Co najmniej 11,5 tys. osób zostało rannych, w tym 960 cięzko.

  Poszkodowane zostały głównie tereny wiejskie prowincji Syczuan. Zawaliły się tysiące domów. Dziesiątki tysięcy ludzi spędziły noc pod gołym niebem lub w samochodach w obawie przed wstrząsami wtórnymi. Dla poszkodowanych przygotowano specjalne namioty, lokalne szpitale są przepełnione. Służby ratunkowe odgruzowują wioski w poszukiwaniu ludzi, którzy mogli przeżyć katastrofę.

  Wysadzają gruzowiska

  Akcję ratowników utrudniają liczne osunięcia ziemi, a także ulewne deszcze, które zaczęły padać w nocy z soboty na niedzielę czasu lokalnego. Do niektórych wiosek w kolejce ustawiały się karetki pogotowia, straż pożarna i wojsko, bo dojazd utrudniały, a czasem nawet uniemożliwiały powstające osuwiska. Ekipy ratunkowe wysadzają gruzowiska zalegające na drogach za pomocą dynamitu.

  W niedzielę z drogi wypadł wojskowy samochód wiozący 17 żołnierzy. Jeden z niosących pomoc zginął na miejscu, a kilku zostało rannych.

  Pod gruzami mogą być ludzie

  Na miejsce trzęsienia skierowano ok. 2 tys. żołnierzy, którzy mają wspierać akcję ratowniczą. Prezydent Xi Jinping i premier Li Keqiang zadeklarowali, że zostaną podjęte wszelkie działania dla ratowania jak największej liczby poszkodowanych.

  Portal informacyjny sina.com podał, że pod gruzami zawalonego uniwersytetu w Ya'an są uwięzieni studenci.

  Mieszkaniec 13-kondygnacyjnego wieżowca w Chengdu mówił, że budynek trząsł się przez ok. 20 sekund, a z sąsiednich budynków spadały dachówki.

  Wiele wstrząsów wtórnych

  Epicentrum znajdowało się w okolicy 1,5-milionowego miasta Ya'an, a hipocentrum na głębokości około 13 kilometrów. Do szpitali trafiły dziesiątki rannych. Przed budykiem stworzono prowizoryczne centrum, w którym lekarze oceniają stan zdrowia poszkodowanych i decydują o dalszym leczeniu

  Małe chińskie wioski położone najbliżej epicentrum zamieniły się w gruzowiska.

  Wstrząsy, które pojawiły się w krótko po godz. 8 czasu miejscowego (godz. 2 w nocy z piątku na sobotę naszego czasu), były odczuwalne w oddalonej o ok. 140 kilometrów od Ya'an stolicy prowincji, Chengdu, i w sąsiednich prowincjach.

  Odnotowano ponad tysiąc wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy miał 5,1 w skali Richtera.

  Podobne do katastrofy sprzed 5 lat

  W maju 2008 roku w trzęsieniu ziemi o sile 7,9 w tej samej prowincji zginęło lub zaginęło 90 tys. ludzi. Świadkowie sobotniego trzęsienia porównują jego siłę do kataklizmu sprzed pięciu lat.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • to tak jak z kghm
  ginie górnik i żałoba narodowa, ginie kilku pieszych, kierowców, rolników zwykłych ludzi i żadnej wzmianki na ten temat
  ~wuj /2013-04-20 16:27
 • o trzęsieniu ziemii
  Ja bym o końcu świata przestał chrzanić bo rok temu się o tym nasłuchałem i naczytałrm dla mnie to coś dzieje się w Azji z płytą azjatycką a to ma coś wspólnego z aktywnością Japonii i nie tylko i tyle i nie ma co się bać martwił bym się jak by wstrząs o sile 6 wystąpił gdzieś np w Anglii czy Francji a nie w Azji
  ~bibek /2013-04-20 14:04
 • Koniec Świata!?
  Koniec Świata Apokalipsa!?
  ~krzysiu /2013-04-20 13:24
 • No, ale znalazła się gdzie ta informacja? Nie na głównej tvn24, na żółtym
  pasku tylko w serwisie o pogodzie.
  ~ku1 /2013-04-20 12:54
 • dsadsa
  twoj stary haarp
  ~dadas /2013-04-20 11:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

Ciepłe powietrze wypchnie z Polski zimno. ...