Informacje

 • Droga międzystanowa zamieniła się w rzekę. 48 "krytycznych" godzin przed Karoliną Północną

  21:10

  Skutki Florence

  Powodzie w Karolinie Północnej | wideo bez dźwięku Foto: Fayetteville Police Department | Video: ENEX

  Mieszkańcy Karoliny Północnej i Południowej wciąż odczuwają skutki Florence. W wielu rzekach poziom wody rośnie. Zalane są ulice, domy. - Następnych 48 godzin będzie krytycznych - ostrzegał Brock Long, szef Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

  Florence jest cyklonem posttropikalnym (czyli byłym cyklonem tropikalnym, którego maksymalna prędkość wiatru nie przekracza 65 kilometrów na godzinę). Żywioł znajduje się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, około 70 kilometrów na północny zachód od Bostonu - informuje amerykańskie Narodowe Centrum do spraw Huraganów (NHC).

  Wciąż mocno pada.

  - Powodzie mogą wystąpić jeszcze w ten weekend i w przyszłym tygodniu. To są wciąż niepokojące wieści - powiedział Hal Austin, meteorolog Narodowej Służby Pogodowej (NWS). Ulewne deszcze mogą nawiedzić obszar północno-wschodniej części Stanów - od Pensylwanii po południową część Nowej Anglii. Szacuje się, że szkody spowodowane przez Florence wyniosą około 22 miliardów dolarów.

  - Ziemia jest tak przesiąknięta, że nie przyjmie większej ilości wody. Rzeki będą wylewać w kolejnych dniach - powiedział Zach Taylor z NWS.

  Coraz więcej wody

  Departament policji w Fayetteville, mieście położonym w Karolinie Północnej, udostępnił na Facebooku zdjęcie, które pokazuje skutki Florence. Rzeka Cape Fear wylała i utworzyła nową w miejscu, gdzie kiedyś przebiegała droga. "To nie rzeka... to droga międzystanowa numer 40" - napisał na Twitterze departament transportu. "To ilustruje nasze przesłanie. Podróżowanie w tej części stanu jest niemożliwe i niebezpieczne".

  Na zdjęciach widać, jak poziom wody drastycznie rośnie. Sięga ona niemalże najwyższej części jednego z okolicznych mostów. Osoby, które mieszkają w odległości 1,6 kilometra od rzeki muszą się ewakuować.

  - Następnych 48 godzin będzie krytycznych - ostrzegał Brock Long, szef Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.  Nieprzejezdne drogi

  Ponad 1100 dróg w Karolinie Północnej jest nieprzejezdnych. Ekipy ratunkowe jeszcze nie dotarły do wszystkich dotkniętych zniszczeniami miejsc. "Stan dróg wciąż się zmienia" - poinformował na Twitterze we wtorek departament transportu Karoliny Północnej.

  Narodowa Służba Pogodowa wydała w niedzielę ostrzeżenia przed możliwością utworzenia się tornad w hrabstwie Horry w Karolinie Południowej. Mieszkańcy Myrtle Beach zaobserwowali utworzenie się trąby wodnej.  15-20 tornad pojawiło się w poniedziałek w Wirginii, gdzie zniszczonych zostało wiele budynków.

  Zabici

  Huragan Florence dotarł do wybrzeży Karoliny Północnej i Karoliny Południowej w piątek 14 września. Stało się to niedaleko Wrightsville Beach. Żywioł ma na koncie 33 ofiary śmiertelne: 26 w Karolinie Północnej, sześć w Południowej. Wśród przyczyn śmierci wymienia się utonięcia, pożary, zawalone drzewa, zatrucia tlenkiem węgla, zawały, porażenia prądem.

  - Pamiętajcie: większość zgonów powiązanych z burzą to utonięcia w wodach wezbranych rzek, bardzo często dochodzi do nich w samochodach - mówił gubernator Karoliny Północnej Roy Cooper. - Nie przejeżdżajcie przez wodę - ostrzegał.

   

  Jeżeli mieszkacie na zagrożonym terenie, czekamy na Wasze relacje:

  E-mail: kontakt24@tvn.pl

  Telefon: + 48 22 324 24 24

  Nr sms/mms: +48 516 4444 24

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @ KAROLINA
  On przyjdzie juz niedlugo.
  ~Alek /2018-09-18 01:33
 • benzyna
  tak jest, dzisiaj tankowalem, i cena jest $2.53 za galon czyli $0.67 za litr czyli 2,46 zlotych za litr.
  ~marco /2018-09-17 20:56
 • Jaki szkok Pablo
  Polaków rząd może robić co chce, a my nic z nimi nie robimy. W USA jest inaczej. Jak ktoś ich oszuka, to widziałeś co się dzieje na ulicach.. a my w internecie i w domu przy tv pijąć piwo.. to można nas trzepać ile się chce. bo pozwalamy
  ~Polak /2018-09-17 08:39
 • HURAGAN FLORENCE
  SAMI GOTUJEMY SOBIE TAKIE PIEKIELKA.LUDZIE NIE ROZUMIEJA ZE JESTESMY TUTAJ NA ZIEMI TYLKO PRZEZ CHWILE,ABY PRZEZYC LEKCJE MILOSCI ,ZROZUMIENIA,NIE ROZUMIEJA ZE WSZYSCY JESTESMY SOBIE ROWNI I ZYJEMY NA ZIEMI,KTORA JEST ZYWYM ORGANIZMEM JAK MY.SZKOLA,KOSCIOL,MEDIA ZROBILY Z LUDZI BEZMYSLNE,WYZUTE Z WSZELKICH UCZUC ISTOTU.CZLOWIEK-BRZMI DUMNIE?NIE W CHILI OBECNEJ-TO BRZMI STRASZNIE,TRZYDALBY SIE ARMAGEDOM ABY LUDZIE ZNOW STALI SIE LUDZMY A NIE POTWORAMI,
  ~KAROLINA /2018-09-17 06:31
 • Cena paliwa w USA
  Czy widzicie cenę 295 i 259 (cena za 100 galonów) czyli 1 galon to 2,95 i 2,59 $ za Galon czyli ok 3,7 L. Szok !
  ~Pablo /2018-09-16 21:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Procesy naturalne na lądzie, w wodzie i w powietrzu decydują o życiu na Ziemi. W...

Tomasz Wasilewski

alt

Po chwilowym i niezbyt dużym ochłodzeniu do Polski znowu zmierza fala gorącego p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem rozległego wyżu znad Ukrainy. ...