Informacje
 • "Drzewo dosłownie sprasowało samochód". Potężne tornada, osiem osób zginęło

  15-04-2019 12:36 Niebezpieczna aura w USA
  Poważne zniszczenia w wielu stanach Foto: CNN | Video: ENEX

  Co najmniej osiem osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w ciągu weekendu w następstwie tornad, które przeszły przez południowe stany USA. Wśród ofiar śmiertelnych jest troje dzieci.

  W wyniku gwałtownej pogody, która w ubiegły weekend nękała Stany Zjednoczone, zginęło co najmniej osiem osób.

  Ofiary nawałnic

  Dwoje dzieci, w wieku ośmiu i trzech lat, zginęło we wschodnim Teksasie, gdy sosna spadła na samochód, którym w sobotę podróżowały razem z rodzicami w czasie nawałnicy. Do tragedii doszło w pobliżu Pollok w hrabstwie Angelina. Według przedstawiciela biura szeryfa hrabstwa, drzewo "dosłownie sprasowało samochód". Rodzice, którzy siedzieli na przednich siedzeniach, przeżyli i nie odnieśli poważniejszych obrażeń.

  Trzecim dzieckiem, które zginęło w wyniku gwałtownej pogody był 13-latek, który w sobotę w pobliżu Monroe w stanie Luizjana wpadł do rowu melioracyjnego wypełnionego wodami powodziowymi i utonął.

  Pozostałe pięć ofiar to dorośli. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

  Ogromne zniszczenia

  Prawie 90 tysięcy osób w Teksasie, Missisipi, Luizjanie, Arkansas i Georgii zostało pozbawionych prądu. Pogoda spowodowała również komplikacje w kursowaniu samolotów. Odwołano ponad 2,3 tysiąca lotów.

  W miejscowości Alto w Teksasie odwołano zajęcia szkolne do czasu, aż przebywanie w nadwerężonych przez żywioł budynkach zostanie uznane za bezpieczne.

  Poważnych zniszczeń tornado dokonało w południowej części miejscowości Franklin w Teksasie, przewracając mobilne domy i niszcząc inne budynki mieszkalne - powiedział szeryf hrabstwa Robertson, Gerald Yezak.

  Żywioł zniszczył łącznie 55 domów, cztery sklepy i kościół. Według meteorologów, gdy tornado dotarło na ląd, wiatr wiał z prędkością ponad 220 kilometrów na godzinę.

  Ostrzeżenia o tornadzie

  Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie o tornadzie dla części Maryland, stanu Nowy Jork, Pensylwanii i Zachodniej Wirginii. Jednak większość zniszczeń odnotowano w południowej części USA.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...