Informacje

 • Dubrownik, perła Adriatyku, tonie w śmieciach

  09-02-2019 15:28

  Przyniósł je wiatr Sirocco

  Dubrownik tonie w śmieciach Foto: ENEX | Video: ENEX

  Ponad 50 metrów sześciennych śmieci wyjęto z Morza Adriatyckiego przy Dubrowniku. Odpady pochodzą prawdopodobnie z Albanii, o czym świadczą etykiety licznych plastikowych butelek.

  Dubrownik, zwany perłą Adriatyku, przyciąga tysiące turystów. Jednak od kilku dni mieszkańcy miasta i odwiedzający je zamiast pięknych plaż i przejrzystego morza oglądają zwały śmieci.

  - W ciągu ostatnich trzech dni wyjęliśmy około 50-55 metrów sześciennych śmieci - poinformował w piątek Marko Ivekovic, dyrektor służb porządkowych miasta.

  - Moją łódź całkowicie pokrywają śmieci, muszę ją sprzątać - żalił się Vlaho Poljanic, mieszkaniec miasta. - Czasami dostają się do silnika i wtedy jest problem - dodał.

  Śmieci zepchnął sirocco

  Wnioskując na podstawie etykiet na licznych plastikowych butelkach, większość śmieci pochodzi z położonej na południe od Chorwacji Albanii. Odpady do Morza Adriatyckiego dostały się z albańskimi rzekami, a później nad chorwackie wybrzeże przepchnął je sirocco - suchy, gorący wiatr, charakterystyczny dla basenu Morza Śródziemnego. Wiatr ten wieje z południa lub południowego wschodu.

  Zapory mogą być rozwiązaniem

  Burmistrz Dubrownika Tomislav Coric podkreślił, że oczekuje od krajów, mających problem z odpadami, poprawy systemu zarządzania nimi.

  - Znaczna część tych śmieci pochodzi z albańskich rzek. Stworzenie na nich zapór prawdopodobnie mogłoby być rozwiązaniem problemu, jednak to rozwiązanie musi zostać sfinansowane. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska okaże trochę wyrozumiałości - powiedział minister środowiska Chorwacji Tomislav Coric.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ciekawe kiedy u nas
  ciekawe kiedy u nas wprowadzą kaucje za butelki i puszki. oczywiście zwrotną w różnego typu maszynach jak w Niemczech czy w Holandii
  ~studencik /2019-02-10 10:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...