Informacje
 • Duże ryzyko rozwoju El Niño. Ostatnie przyniosło ogromne zmiany w pogodzie

  09-11-2018 15:05 Najnowsze prognozy
  Na czym polegają zjawiska El Nino i La Nina Foto: Shutterstock | Video: NOAA

  Rośnie ryzyko powstania zjawiska El Niño. Amerykańscy klimatolodzy szacują je na 80 procent. Ostatnie, z którym mieliśmy do czynienia na przełomie lat 2015/2016, przyczyniło się do dużych zmian w pogodzie.

  Amerykańskie rządowe Centrum Prognoz Klimatycznych ostrzega, że El Niño może pojawić się już tej zimy. Ryzyko - ich zdaniem - jest aż 80-procentowe. Nieco ostrożniejsi w szacunkach są specjaliści z Japońskiej Agencji Meteorologicznej. Według komunikatu wydanego w piątek, istnieje 70-procentowe prawdopodobieństwo, że do wiosny na półkuli północnej utworzy się El Niño.

  Zmiany pogodowe

  El Niño po hiszpańsku znaczy chłopiec, dzieciątko. W badaniach klimatu jest to zjawisko pogodowe i oceaniczne, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnej wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Powstaniu tego zjawiska sprzyjają: słabnięcie pasatów ze wschodu i zahamowanie "upwellingu", czyli wynoszenia ku powierzchni oceanu chłodnych wód głębinowych.

  Ostatni raz do czynienia z El Niño mieliśmy w latach 2015-2016. Wtedy temperatura w środkowo-wschodniej części Pacyfiku przekroczyła normę o dwa stopnie Celsjusza. Zjawisko było przyczyną między innymi blaknięcia koralowców, suszy w Afryce oraz opóźnienia się monsunu na Filipinach. Ulewne deszcze spadły w Paragwaju, gdzie z zalanych terenów ewakuowano setki tysięcy osób. El Niño wini się również za ogromne pożary w Kanadzie.

  Przeciwieństwem El Niño jest La Niña - anomalia polegająca na utrzymywaniu się wyjątkowo niskiej temperatury na powierzchni wód Pacyfiku.

  Związek z powodziami w latach 1997-1998?

  El Niño wpływa na pogodę na całym globie. Wschodnim stanom Ameryki Północnej w 2015 roku przyniosło ochłodzenie i opady. Na pustyni w Arizonie padał śnieg, a Kalifornia zmagała się z suszami.
  Niektóre hipotezy wiążą to zjawisko z chłodniejszymi i śnieżnymi zimami w Ameryce Północnej i Europie, bardziej upalnymi i suchymi latami na kontynencie oraz suszami w Afryce.

  Wielu klimatologów i oceanologów, między innymi prof. Michael J. Mc Phaden z Pacific Marine Environmental Laboratory w Seattle w USA, uważa, że powodzie, które spustoszyły środkową Europę w 1997 i 1998 r. były jednym ze skutków wyjątkowo silnego El Niño. Rozmaite kataklizmy klimatyczne dotknęły wtedy niemal każdej części globu.

  Analizy statystyczne wykazały, że w latach kiedy występuje El Niño, w letnich miesiącach wzmacnia się działanie Wyżu Azorskiego. Jest on częścią oscylacji - NAO (North Atlantic Oscillation). Nałożenie się tych dwóch zjawisk, jak podczas powodzi z 1997 roku, prawdopodobnie nasila południowo-zachodni wiatr, niosący wilgotne morskie powietrze nad Europę.

  Kiedy występowało El Niño?

  Na podstawie danych z Amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA) El Niño wystąpiło w latach: 1977/78, 1982/83, 1986-88, 1991/92, 1994/95. Na przełomie 1997/1998 było najsilniejsze. El Niño było także w latach 2002/03, 2004/05 oraz 2006/07.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...