Informacje
 • "Dwie minuty tortur". Rośnie bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Meksyku

  24-06-2020 08:12 Ofiary śmiertelne i zniszczenia
  Skutki trzęsienia ziemi w Meksyku Foto: PAP/EPA/Oscar Mendez | Video: Reuters

  Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło we wtorek południowy Meksyk. Zginęło co najmniej sześć osób, są też ranni. Żywioł uszkodził 200 budynków. Ludzie wybiegali z domów na ulice, istniało niebezpieczeństwo powstania tsunami.

  Jest co najmniej sześć ofiar śmiertelnych. W górskiej miejscowości Santa Catarina Xanaguia znaleziono trzy poważnie ranne osoby. Opadające fragmenty skał zablokowały tamtejsze drogi.

  "Straciliśmy wszystko w jednej chwili"

  Uszkodzonych zostało około 200 domów oraz innych budynków, w tym 30 poważnie. Niektórzy mieszkańcy ze względów bezpieczeństwa musieli opuścić swoje domy.

  - Straciliśmy wszystko w jednej chwili - powiedział właściciel jednego ze sklepów Vicente Romero. Jak relacjonowała miejscowa nauczycielka Eunice Pineda, "to były dwie minuty tortur".

  Odczuwalne w mieście Meksyk

  Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zaapelował do mieszkańców terenów, w których trzęsienie było odczuwalne, aby wyszli z domów i nie narażali życia w przypadku wstrząsów wtórnych.

  Trzęsienie odczuwalne było także w kilku południowych dzielnicach miasta Meksyk. Agencje prasowe piszą, że w stolicy rozległy się syreny alarmowe, a tysiące ludzi wyszły na ulice. W niektórych częściach miasta odcięte zostało zasilanie elektryczne.

  Miguel Candelaria z miasta Juchitan w stanie Oaxaca pracował na komputerze w domu. Kiedy ziemia zaczęła się kołysać, wybiegł na zewnątrz ze swoimi bliskimi. Musieli się jednak zatrzymać na środku ulicy, bo chodnik zaczął się krzywić i bujać.

  - Nie mogliśmy iść. Ulica była jak guma do żucia - relacjonował Candelaria w rozmowie z agencją Reutera.

  Wydano ostrzeżenie przed tsunami

  Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) epicentrum trzęsienia znajdowało się 12 kilometrów na południowy zachód od miejscowości Santa María Zapotitlán w stanie Oaxaca. Natomiast hipocentrum - na głębokości 26 kilometrów. Pierwsze wstrząsy odnotowano we wtorek o godz. 15.30 czasu uniwersalnego (w Polsce była wtedy godz. 17.30).

  Wydane zostało ostrzeżenie przed tsunami dla zachodnich wybrzeży południowego Meksyku, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.

  Krajowe służby sejsmologiczne poinformowały, że na plaży w Huatulco u wybrzeżu stanu Oaxaca poziom morza podniósł się o 60 centymetrów - podała agencja Reutera. To popularne miejscu wśród amerykańskich i kanadyjskich turystów. Meksykańska agencja obrony cywilnej zaleciła mieszkańcom odsunięcie się od linii brzegowej.

  Przed godziną 21 niebezpieczeństwo utworzenia się tsunami ustało.

  Newralgiczne położenie

  W 2017 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1, które nawiedziło środkowy Meksyk, spowodowało śmierć 355 osób w stolicy i kilku okolicznych stanach.

  Położony na spojeniu trzech płyt tektonicznych Meksyk jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi krajów na świecie. Szczególnie duże ryzyko występuje w stolicy, położonej na byłej wyspie, która scaliła się z otaczającymi ją brzegami jeziora.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...